Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Ekonomi ve Finans

Haftanın Ekonomi ve Finans Değerlendirmesi(29 Temmuz - 4 Ağustos 2019)

Bu değerlendirme, son bir hafta içinde ekonomi ve finans alanındaki haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
05 Ağustos 2019 22:41

Türkiye Ekonomisi

Bankalardan Faiz İndirimi

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 425 baz puanlık faiz indirimin ardından bu hafta kamu bankaları faiz indirimine gittiklerini açıkladılar. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut kredisi faiz oranını yüzde 0,99'a çekerken, tüketici kredilerinde de indirime gittiler. Enflasyondaki düşüş eğilimi ve gösterge faizlerdeki düşüş sonrasında faiz indirimine giden TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini de düşürdü. Önümüzdeki aylarda faiz indiriminin devam edeceği beklenirken, düşen faiz oranlarıyla özellikle konut piyasasının bir ölçüde hareketlenmesi bekleniyor.

Haziran Ayı Dış Ticaret Verileri

TÜİK tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Haziran ayında, önceki yılın aynı ayına göre %14,3, ithalat ise %22,7 azaldı. Buna göre dış ticaret açığı %42,5 azalmış oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Haziran ayında %70,1 iken, 2019 Haziran ayında %77,7'ye yükseldi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; aynı dönemde ihracat %8,1, ithalat ise %14,8 azaldı. İhracatta Almanya birinci sırada yer alırken, bunu sırasıyla Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya takip etti. İthalatta ise Rusya birinci sırada yer alırken, bunu sırasıyla Çin, Almanya ve ABD izledi.

Ekonomik Güven Endeksi

Ekonomik güven endeksi Haziran ayında 83,4 iken, Temmuz ayında %3,3 oranında azalarak 80,7 oldu. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, imalat sanayi, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Temmuz ayında inşaat sektörü güven endeksinde bir miktar artış olurken halen 52,4 düzeyinde bulunmaktadır.

Turizm Geliri Arttı

Turizm geliri, yılın ikinci çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 artarak 8 milyar dolar civarında gerçekleşti. Turizm gelirinin %87,8'i yabancı ziyaretçilerden, %12,2'si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bilindiği gibi ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize edebilmektedirler. Bu dönemde yapılan harcamaların 5,6 milyarlık kısmı kişisel harcamalar, 2,4 milyarlık kısmı ise ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Motorlu Kara Taşıtlarının Kaydında Düşüş

Haziran ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %27,4, geçen yılın aynı ayına göre %34,9 azaldı. Bu azalış yıllık bazda otomobilde %46,4, minibüste %44,8, otobüste %64,5, kamyonette %66,7, kamyonda %65,5,  özel amaçlı taşıtlarda %47,6, traktörde ise %45,2 olarak gerçekleşti. Motosiklette %7,6 artış oldu. Faiz indirimlerinin taşıt kredilerine de yansıması halinde motorlu kara taşıtları piyasasında da bir hareket gözlenebilir.

Dünya Ekonomisi

Ticaret Görüşmeleri

Yurtdışı piyasalarda bu hafta merakla takip edilen gelişmelerden birisi Çin’de başlayan ABD-Çin ticaret görüşmeleriydi. Çin’in beyanlarının aksine ABD’nin tarım ürünlerini almaktan kaçındığını ifade eden Başkan Trump, Çin için en avantajlı seçeneğin anlaşmaya varmak olduğunu savundu. Görüşmelerin ardından Başkan Trump, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne %10 oranında ek gümrük vergisi

uygulanacağını duyurdu. Bu kararın ardından Asya ve ABD borsalarında sert düşüşler meydana gelirken petrol fiyatları da ticaret savaşlarının küresel büyüme üzerinde daha fazla baskı yaratacağı endişesiyle sert geriledi.

Asya Ekonomileri

Küresel ekonomide yaşanan zayıflama ile ticaret savaşının ihracatı azaltması Asya piyasalarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Çin cephesinde Haziran ayına ilişkin sanayi sektörünün toplam karında yıllık bazda %3,1 ‘lik düşüş söz konusu. Bu durum ticaret savaşı nedeni ile Çin’deki otomotiv ve çelik sektöründeki zayıflamaya işaret ediyor. Sanayi sektöründeki düşük karlılık ise Çin borsa endekslerini olumsuz yönde etkiliyor.

ABD Ekonomisi

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD cephesinde büyüme rakamları açıklandı. Buna göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda %2,1 büyüme kaydederken yılın ilk çeyreğinde %3,1 oranında gelen veri ekonomide ivme kaybı olduğu şeklinde yorumlandı. Ayrıca söz konusu veri 2017 yılının ilk çeyreğinden bu yana en düşük değerini aldı.

Yurtdışı piyasalarda bu haftanın en önemli gelişmesi i Fed’in 11 yıl aranın ardından ilk defa faiz indirimine giderek 25 baz puanlık indirim kararı alması oldu. Böylece fonlama oranı %2,50’den 2,25’e çekilmiş oldu. Banka, 2012 yılında belirlediği %2 olan yıllık enflasyon hedefine halen ulaşamadı. Dolayısı ile enflasyon ekonomiyi destekleyici düzeyde değil. Fed indirim gerekçesi olarak küresel piyasalardaki ivme kaybını ve enflasyondaki durgunluğu öne sürdü. 

Kararın ardından Fed Başkanı Powell’in ‘uzun vadeli bir faiz indirim döngüsüne girmedik ancak tekrar faiz indirebiliriz’ ve ‘ekonomi iyi giderse faiz artırabiliriz’ açıklamaları Fed tarafında kafaların karışık olduğunu ve belirsizliğin devam ettiğini gösteriyor. Öte yandan Fed’in 2008 yılındaki finansal kriz döneminde ekonomiyi desteklemek amacıyla satın aldığı varlıklardan oluşan 3,6 trilyon USD tutarındaki tahvil portföyünü küçültmeyi daha önce açıkladığı tarihten iki ay önce durduracağını açıklaması dikkat çekti. Söz konusu indirimden tatmin olmadığını belirten Başkan Trump daha güçlü bir indirim olmasını umut ettiğini vurguladı. 

Japonya Ekonomisi

Japonya Merkez Bankası bu ay düzenlenen para politikası toplantısında değişikliğe gitmeyerek politika faizini -%0,1; 10 yıllık tahvil faizi hedefini de %0'da seviyesinde tuttu. Toplantı sonrasında ekonominin %2 enflasyon hedefine ulaşmakta zorluk çektiklerini hissettikleri an para politikasını gevşetebileceklerinin de altı çizildi. Öte yandan sanayi üretimine ilişkin rakamlarda da zayıflama sinyalleri söz konusu. Veri Haziran ayında bir önceki yıla kıyasla %4,1 gerileme kaydetti.