Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (26 Temmuz - 1 Ağustos 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
02 Ağustos 2018 11:30

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Haftanın önemli iç savunma-güvenlik haberi, bedelli askerliğe ilişkin yasal düzenlemelerin kanunlaşmasıydı.

Savunma Sanayi alanında; BMC'nin ürettiği çok amaçlı zırhlı araç Vuran’ın TSK envanterine girmesi, ASELSAN'ın Tufan Elektromanyetik Top Sistemi’nin denemelerde hız rekoru kırması, namlulu silahların etkinliğini artıran 35 mm Parçacıklı ATOM Mühimmatının ASELSAN tarafından geliştirilmesi, TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği Bozok mühimmatının SİHA'larda kullanılmaya başlanması dikkat çeken gelişmelerdi.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında; Türkiye’nin Tunus'a savunma ve güvenlik amaçlı 200 milyon dolar kredi vermesi, Dürzi subayların 'Yahudi ulus devlet yasasını' protesto için ordudan istifa etmeleri, Rusya’nın Rus ordusunun yeniden silahlanma programı çerçevesinde, askeri donanımlar bakımından dünyada lider konuma girdiğini açıklaması, İranlı güçlerin Golan Tepeleri'ndeki sınır hattından 85 kilometre geriye çekilmesi haftanın önemli haberlerindendi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 1.994 operasyon yapılmış, Terör Örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen  351 Terör (PKK/KCK 119, SOL 4,   DEAŞ 19, FETÖ/PDY 209), 3.315 Uyuşturucu ve Kaçakçılık suçlarından ve 60 Düzensiz Göçle Mücadele kapsamında olmak üzere toplam 3.726 kişi gözaltına alınmıştır. 

Son 1 haftada yurt içinde aralarında İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesi gri kategoride aranan  Aram Civan (k),  Osman Gülen’in  de  bulunduğu toplam  36  (18 ölü, 6 sağ, 12 teslim) terörist etkisiz hale getirilmiştir.

TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Bedelli askerlik: Yurt dışındaki Türk vatandaşlar 21 günlük eğitimi uzaktan eğitimle alacak

26 Temmuz 2018

Türkiye'de Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre bedelli askerlik yapacak kişilere yönelik şartlar da netleşmiş oldu.

Kanun uyarınca, bedelli askerliğin 21 gün yapılması kabul edilirken, bedelli askerlik için ödenmesi gereken ücret ise 15 bin Türk lirası olarak belirlendi. Yurt dışında yaşayan ve bedelli askerlik başvurusu yapacak Türk vatandaşları için ise bu ücretin 2 bin euro olması kararlaştırıldı.

Üç yıl yurt dışında yaşamış olma şartı aranan yurt dışındaki Türk vatandaşları gerekli ücreti ödedikten sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek uzaktan eğitimle askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

SAVUNMA SANAYİ

TSK'nın yeni zırhlısı 'Vuran' envantere giriyor

1 Ağustos 2018

BMC'nin ürettiği çok amaçlı zırhlı araç Vuran, TSK envanterine ilk kez girecek. Vuran zırhlıları ASELSAN'ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile korunacak.

Vuran, 9 kişilik personel kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor.

Yeni konfigürasyonlu Çok Amaçlı Zırhlı Araç Vuran 4x4, monokok tipte zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları, V-şeklindeki alt kısmı, silah istasyonu ve acil çıkış kapağıyla mayın ve balistik tehditlere karşı koruma sağlıyor.

Vuran, ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği özellikleriyle öne çıkıyor.

Araçlara entegre edilecek Sarp Silah Sistemi'ne 7,62 milimetre makineli tüfek, 12,7 milimetre uçaksavar veya 40 milimetre bomba atar takılabiliyor.

ASELSAN'ın Tufan Elektromanyetik Top Sistemi hız rekoru kırdı

1 Ağustos 2018

Elektromanyetik fırlatma konusunda 2014'ten bu yana çalışmalar yürüten ASELSAN, geçen yıl Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF), Tufan Elektromanyetik Top Sistemi'ni tanıttı. Saniyedeki hızı 2 bin-2 bin 500 metre, yani ses hızının 6 katından fazla olduğu belirtilen sistemle geçen sürede atış testleri gerçekleştirildi.

Tufan'ın ön prototipiyle Konya-Karapınar'da gerçekleştirilen atışlı testlerde mühimmat, ses hızının 9 katı hızla hedefe gönderildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de katıldığı testlerde, saniyede 3 bin metre namlu çıkış hızı sağlanarak rekor kırıldı. Bu değer, barut kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık 3 katına karşılık geliyor.

ASELSAN'ın 'ATOM mühimmatı' testi başarıyla geçti

31 Temmuz 2018

ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı ATOM Mühimmatı namlulu silahların etkinliği önemli ölçüde artmakta, söz konusu silahlar küçük ve hızlı hedeflere karşı etkinlik sağlıyor.

SİHA'lara üçüncü yerli mühimmat

28 Temmuz 2018

TÜBİTAK SAGE'nin öz kaynaklarıyla SİHA'lar için geliştirdiği Bozok mühimmatına ilişkin Bayraktar TB2 araçlarını üreten Baykar ile bir süredir çalışmalar yürütülüyor. Bozok ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Bayraktar TB2 ile Saros Körfezi'nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu. Bozok'un farklı kabiliyetlerinin testi için gelecek günlerde yeni atış testleri gerçekleştirilecek.

Bozok, Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen üçüncü yerli SİHA mühimmatı olacak.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Türkiye Tunus'a savunma ve güvenlik amaçlı 200 milyon dolar kredi verdi

1 Ağustos 2018

Kredi protokolü, Türkiye adına Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ve Tunus adına Uluslararası İlişki Kalkınma ve Yatırım Bakanı Ziad Laadhari tarafından imzalandı.

Laadhari, törenin ardından yaptığı açıklamada, kredinin faiz oranının yüzde 1,5 olduğunu ve 10 yılda geri ödeneceğini ifade etti.

Kredinin, terör başta olmak üzere her türlü tehlikeye karşı ülke güvenliği için kullanılacağını belirten Laadhari, bu finansman kaynağıyla savunma alanında doğrudan sanayi yatırımlarına kapı açılacağını dile getirdi.

Laadhari, savunma sanayisinde ihtiyaç duyulan kurumların oluşturulmasına ilişkin yürütülen çalışmalar kapsamında üst düzey Türk heyetinin Tunus'u ziyaret ettiğini söyledi.

Bakan Akar Orgeneral Scaparrotti'yi kabul etti

1 Ağustos 2018

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Curtis Michael Scaparrotti ile görüştü.

Scaparrotti'nin, yeni görevi dolayısıyla Akar'a tebrik ziyaretinde bulunduğu belirtildi. ABD'li Komutan Scaparrotti, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'le Genelkurmay Karargahı'nda görüştü.

Rusya: Yeni askeri donanımda dünya lideriyiz

1 Ağustos 2018

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Dmitriy Bulgakov'un açıklamasına göre Rus ordusunun yeniden silahlanma programı çerçevesinde, Rusya askeri donanımlar bakımından dünyada lider konuma girdi.

Bulgakov "Son 5 yılda ordumuz tank ve zırhlı askeri araçlar gibi 25 binden fazla yeni teçhizata sahip oldu. Bunların arasında 4 bin modern ağır silahlar ve füze rampaları da var. Bağımsız uzman ajanslarına göre 2017'de Rusya bu bakımdan dünya sıralamasında ilk sıraya yükseldi" dedi.

Bulgakov, mevcut askeri teçhizatların yüzde 50'sinin yeni olduğunu da ekledi. Global Firepower şirketinin hazırladığı sıralamaya göre, Rusya, 136 ülke arasında ABD'den sonra en güçlü ikinci ülke.

Putin'in Suriye Özel Temsilcisi: İranlı güçler, Golan Tepeleri'nden çekildi

1 Ağustos 2018

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev,

İran'ın Deyr ez Zor ve Ebu Kemal'de IŞİD'le mücadele konusunda birçok görevi bulunduğunu da aktaran Lavrentyev, İranlı güçlerin şu anda bu bölgeye kaydırıldığının altını çizdi. Lavrentyev, İranlı güçlerin Suriye'nin güney bölgelerinden İsrail'le varılan mutabakat ve Rusya'nın verdiği garanti kapsamında çekildiğini de ifade etti.

İsrail ordusu Dürzi istifalarıyla sarsılıyor

31 Temmuz 2018

İsrail'de devlete tam sadakatle hizmet etmeleriyle tanınan ve askerlik yapan nadir azınlıklardan olan Dürziler, 'Yahudi ulus devlet yasasını' protesto için ordudan istifa etmeye başladılar.

ABD'den 'Kuzey Kore yeni balistik füze üretiyor' iddiası

31 Temmuz 2018

Washington Post gazetesine açıklamalarda bulunan ABD askeri yetkilileri, casus uyduların, balistik füze üretim sahasında faaliyetlerin sürdüğünü ortaya koyduğu bilgisini verdi.

Yetkililer, Kuzey Kore yönetiminin, başkent Pyongyang yakınında Sanumdong tesisinde sıvı yakıtlı bir ya da iki kıtalar arası balistik füze üretiyor göründüğünü kaydetti. Sahada daha önce Kuzey Kore'nin ABD'ye erişme kapasitesine sahip ilk füzesi Hwasong-15'in üretildiği ifade ediliyor.

 

02.08.2018