Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (21 Ağustos - 28 Ağustos 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
29 Ağustos 2018 09:45

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Son bir hafta içerisinde gerek yurt içinde gerekse sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarla 5'i üst düzey olmak üzere PKK mensubu toplam 26 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlar yurt içinde ve sınır ötesinde hız kesmeden devam ediyor.

Savunma Sanayi alanında, Rusya S-400 hava savunma sisteminin 2019'da Türkiye'ye teslim edileceğini açıklarken, ABD Kongresi'den Türkiye’ye görüşmeler yapmak üzere gelen heyetin Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmesi durumunda F-35'lerle ilgili yaptırımların kaldırılabileceği mesajını vermesi Türkiye’nin savunmasını çeşitlendirme konusundaki mücadelenin kıran kırana devam etmekte olduğunu gösteriyor.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında görülen en önemli gelişmeler, Avrupa’nın savunma ve güvenlik konusunda ABD patronajından kurtulup, yeni bir güvenlik mimarisi oluşturma iradesini seslendirmeye başlamasıydı. Bu arada, Rusya’nın Eylül ayında, 2.Dünya savaşından sonra en büyük askeri tatbikatı düzenleyeceğini ve buna Çin’in de iştirak edeceğini açıklaması Batı dünyasını ürküttü.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

26 terörist etkisiz hale getirildi

27 Ağustos 2018

İçişleri Bakanlığı, 20-27 Ağustos tarihleri arasında İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre, son 1 haftada yurt içinde aralarında içişleri bakanlığı aranan teröristler listesinde bulunan, 'Kırmızı' kategoride aranan Barış Öner, 'Gri' kategoride aranan Mehmet Şirin Özen, Fecri Demir ile sözde yönetici olan Mazlum Kaçan ve Naim Türköz adlı teröristlerin de bulunduğu 5'i sözde üst düzey olmak üzere toplam 26 terörist etkisiz hale getirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara unsurlarınca yapılan 2 bin 156 operasyonda, terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 62 terör, 3 bin 101 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından olmak üzere toplam 3 bin 163 kişi gözaltına alındı.

TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Deniz Kuvvetleri, Kuzey Kıbrıs'a kapsamlı bir üs kurulmasını önerdi

28 Ağustos 2018

Yenişafak Gazetesi’nin haberinde, Deniz Kuvvetleri'nin Dışişleri Bakanlığı'na sunduğu öneride Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ta uygun bir mevkide deniz üssü kurması gerektiğinin belirtildiği ileri sürüldü. Haberde ifadeler yer aldı:

"KKTC’de kurulacak deniz üssü, KKTC’nin egemenlik haklarının muhafazasında güvence olmasının yanı sıra KKTC ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerinin korunması, deniz enerji sahalarındaki işgalleri önleyecek tedbirlerin alınması ve yeniden başlatılmak istenen müzakerelerde KKTC ve Türkiye’nin elinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacak. Türkiye’nin KKTC’ye kurması olası Deniz Üssü’nün, İngilizlerin bölgedeki deniz üssü gibi egemen üs olarak tesisi öneriliyor.

TSK'nın, eski pilotları harbe hazırlık eğitimine çağırdığı iddia edildi

27 Ağustos 2018

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'ün iddiasına göre, Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı tarafından pilotlara gönderilen mektupla, ortaya çıkan pilot açığının büyümesinin ardından THY ve özel havayolu şirketlerinde pilot olarak görev yapan eski askerlere 'göreve dönün' çağrısı yapıldı.

Mektupta “Ülkemizin ve milletimizin bekasının devamı için gönüllü olmanız durumunda ihtiyat pilot statüsüne alınarak, yapılan planlamaya göre öncelikle 34 iş günü sürecek harbe hazırlık tazeleme eğitimi verilecek. Daha sonraki aşamada harbe hazırlığın devamı amacıyla yılda iki ya da üç kez yaklaşık 10'ar işgünü olacak şekilde harbe hazırlık seviyesini belirlenen uçakla muhafaza etmeniz sağlanacak." İfadesine yer verildiği iddia edildi.

SAVUNMA SANAYİ

ROKETSAN dünyanın en büyük roket topçusunu üreterek rekor kırdı

27 Ağustos 2018

ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi kabul edilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "ordu araçları" kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

"Namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorları arasına katılan Jobaria Çok Kundaklı Lançer, 10 tekerlekli yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet 122 milimetre roket kundağına sahip. Sistem, tek seferde 240 adet 122 milimetrelik roketi 2 dakikada atabiliyor. Jobaria Çok Kundaklı Lançer'ın azami menzili 37 kilometre, bütün roketlerle tahrip edilebilen alan büyüklüğü ise 4 kilometrekare olarak ifade ediliyor.

İlk milli mikro gözlem uydusu 'lagari' görücüye çıkıyor

27 Ağustos 2018

Savunma sanayinin öncü firmalarından STM, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla merak uyandıran ve içerikleri henüz açıklanmayan Alpagu, Kargu, Togan gibi ürünlerden sonra Lagari'yi duyurdu. Uydu ismini, ilk roketli uçuş gerçekleştiren kişi olarak kabul edilen Lagari Hasan Çelebi'den alıyor.

Türkiye'nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan Lagari uydusu, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, doğal afet takibi gibi keşif gözetlemesi yapacak. Renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan Lagari, uzay teknolojisinde boşlukları dolduracak olan tamamlayıcı uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma özelliğini taşıyor.

ABD: "S-400'lerden vazgeçilirse F-35'ler teslim edilir"

27 Ağustos 2018

ABD Kongresi'den Michael R. Turner başkanlığında bir heyet, Ankara'da Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. NTV'nin aktardığı habere göre, Türk heyet ile ABD heyeti, F-35, S-400 ve PKK konusunu görüştü. ABD heyeti, Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmesi durumunda F-35'lerle ilgili yaptırımların kaldırılabileceği mesajı verdi.

S-400'lerin teslim tarihi açıklandı

21 Ağustos 2018

Rusya'nın Interfax haber ajansı, Rusya'nın Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemini 2019'da teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rusya'nın, devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport'a dayandırılan habere göre, S-400 hava savunma sistemi Türkiye'ye 2019'da teslim edilmeye başlanacak.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Rusya son 40 yılın en büyük askeri tatbikatına hazırlanıyor

28 Ağustos 2018

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu'nun Rus yayın organlarında yer alan açıklamasına göre, Vostok-2018 adlı tatbikat ülkenin orta ve doğu askeri bölgelerinde yapılacak. Tatbikata yaklaşık 300.000 asker, 1.000'in üzerinde uçak, iki donanma filosu ve tüm hava birlikleri katılacak.

Şoygu, tatbikatın 1981 yılından bu yana yapılan en büyük tatbikat olacağını ifade etti.

ABD, Kobani ve Haseke'ye füze savunma sistemi kurdu

28 Ağustos 2018

ABD, Suriye'nin kuzeyinde bulunan YPG'nin elinde bulunan topraklara askeri yığınak yapmaya ve füze savunma sistemleri kurmaya başladı.

Dünya basını ABD'nin askeri uçaklarla mühimmat taşıdığı anların karelerini yayınladı. Amerikan askerleri, teröristleri korumak için üslere gönderilen hava savunma ve elektronik radar sistemlerini kurdu.

Katar, yeni askeri üs kuruyor

28 Ağustos 2018

Katar, askeri bir yetkilinin açıklamasına göre yeni bir askeri üs kuracak. Kurulacak yeni üs F-35 ve Eurofighter Typhoon tipi uçakların iniş ve kalkışlarına imkan sağlayacak. Yeni inşa edilecek hava üssünde nakliye araçları, helikopter hangarlarının ve gelişmiş radar sistemlerinin bulunacağı ifade edildi. Genişletilecek diğer hava üslerinde gelişmiş radar sistemlerinin de kullanılacağı öğrenildi.

Macron: Avrupa güvenliğini korumak için ABD'ye güvenemez

27 Ağustos 2018

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, büyükelçilerle yaptığı toplantıda, Avrupa’nın güvenliğine Rusya’nın da destek vermesi gerektiğini söyledi. Macron, "Avrupa, güvenliği korumak için ABD’ye güvenemez. Avrupa bugün güvenliği ve egemenliğini garanti etmesi için sorumluluk almalı" dedi.

Güçlendirilmiş Avrupa egemenliğinin, Avrupa güvenlik ve savunma sisteminin mimarisini gözden geçirmesi, özellikle de Rusya ile iş birliği yaparak yeni bir diyalog başlatılması gerektiğini kaydeden Macron, "Rusya dahil tüm Avrupalı ortaklarımızla güvenliğimiz konusunda kapsamlı bir gözden geçirme başlatmayı istiyorum" diye konuştu.

Rusya: ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye'yi yeniden vurma hazırlığında

25 Ağustos 2018

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa'yı Suriye hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye'yi yeniden vurma hazırlığı yapmakla suçladı.

Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, olası bir operasyonun gündemde olduğu İdlib'deki militanların da sivillere 'kimyasal silahla saldırıp' hükümeti suçlama hazırlığında olduğunu söyledi: İdlib'deki Cisr el Şuğur'da 'kimyasal saldırı' düzenlemek için Tahrir el Şam (eski adıyla El Nusra) militanları klorin dolu 8 tankeri, Cisr el Şuğur'un yalnızca birkaç kilometre uzağundaki bir köye konuşlandırdı."

Konaşenkov, özel bir İngiliz askeri şirketi olan Olive'in rehberliğinde, zehirli maddeleri kullanabilmek için eğitilen bir grup militanın da İdlib'e vardığını açıkladı: "Militanlar, Beyaz Miğferler'in kıyafetlerini giyip kimyasal saldırı kurbanlarını kurturma taklidi yapmakla görevlendirildi."

ABD 2. Filo'yu yeniden oluşturdu

25 Ağustos 2018

ABD Deniz Kuvvetleri, 2011 yılında dağıtılan 2. Filoyu Kuzey Atlantik’te Rusya’yı politikalarından caydırmak amacıyla tekrar oluşturduğunu duyurdu.

ABD Donanması Deniz Operasyonları Komutanı John Richardson, bugün Norfolk deniz üssünde düzenlenen törende, yaptığı açıklamada, “Çatışma aramıyoruz. Ancak bir çatışmadan kaçınmanın en iyi yolu, güçlü, ölümcül ve rekabetçi bir filo geliştirmektir.” dedi. 2. Filo, 1950 yılında kurulmuş, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'ne karşı mücadelede önemli rol oynamıştı. Filo, ABD Başkanı Barack Obama döneminde, 2011'de feshedilmişti

Alman Ordusu Siber güvenlik ajansı kuruyor

23 Ağustos 2018

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'de yer alan bir haberde, yeni kurulacak ajansla, ülkenin siber güvenlikte yeni teknolojilere ayak uydurmasını kolaylaştırmak ve kendi siber silahlarını geliştirmesine olanak sağlamak hedefleniyor.

Kurulacak yeni siber güvenlik kurumun, ABD Savunma Bakanlığına bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'nı (DARPA) örnek alacak.

Alman siber güvenlik ajansında ilk etapta 20 ile 30 arasında çalışanın 15 milyon avro bütçeyle görev alması, en kısa zamanda da 100 çalışana ve 50 milyon avroluk bütçeye ulaşması planlanıyor.

ABD Güney Kıbrıs’ta üs arayışına girdi

23 Ağustos 2018

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Mark Alexander Milley, önceki gün Kıbrıs'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek, Rumlardan deniz ve hava üsleri konusunda 'kolaylık' talep etti.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre görüşmeye ABD'nin Kıbrıs'taki Büyükelçisi Kathleen Doherty, İngiliz Yüksek Komiseri (Büyükelçi) Stephen Lilli, ABD ve İngiltere askerî ataşeleri ve Rum ordusu subayları katıldı.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin aktardığına göre Milley, Rumlardan askeri üsler konusunda 'diğer ülkelere tanınan hakları ve kolaylık' talep etti. ABD halihazırda garantör ülkelerden İngiltere'nin Limasol kenti yakınlarında bulunan Ağratur hava üssü ile Larnaka yakınındaki Dikelya deniz üssünü ortak operasyonlarda kullanıyor.

İran, kendi ürettiği savaş uçağını dünyaya tanıtacak

21 Ağustos 2018

İran Savunma Bakanı Tümgeneral Amir Hatemi, İran ordusunun ülkede üretilen bir savaş uçağını kısa süre sonra halka tanıtacağını duyurdu. İran ordusuna yeni katılacak savaş uçağının, çalışmaları gizlilik içinde yürütülen ‘Kahir F-313’ olması bekleniyor. Press TV kanalına konuşan Hatemi, “Birkaç aşamayı geçen bir uçak Savunma Endüstrisi Günü’nde takdim edilecek ve insanlar yakın mesafeden uçan uçağı ve yapımında kullanılan ekipmanı görme imkânına sahip olacak” ifadesini kullandı.

Ruhani: Türkiye ile birlikte savaş uçağı üretebiliriz

Yeni savaş uçağı Kovsar'ın tanıtımında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ve Pakistan ile savunma alanında işbirliği yapabileceklerini, birlikte savaş uçağı üretebileceklerini söyledi.

Özbek ve Tacik askeri güçleri Afganistan sınırında ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi.

21 Ağustos 2018

Tacikistan ve Özbekistan sınır muhafızları, Afganistan'dan yasadışı yollarla ülkeye sızan silahlı çetelerin tespiti ve etkisiz hale getirilmesine ilişkin ortak bir tatbikat yaptı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Tacikistan Sınır Muhafızları Birliği Basın Sözcüsü Muhammad Ulughocayev, Tacikistan, Özbekistan ve Afganistan sınırlarının kesiştiği Şartuz ilçesinde, iki ülke sınır muhafızlarının ilk defa düzenlediği "Ceyhun-2018" askeri taktik ortak eğitim tatbikatında, yasa dışı yollarla ülkeye sızan silahlı çetelerin tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi temasının işlendiğini belirtti.

Özbekistan ve Tacikistan sınır koruma birliklerinin ilk defa düzenledikleri ortak tatbikatın, bu hafta başında 12 polisin ölümüne neden olan, Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Tahar vilayetinin Tacikistan sınırındaki Ay Hanım Gümrük Sınır Kapısı'na Taliban militanlarınca düzenlenen saldırının ardından yapılması dikkati çekti.

 

29.08.2018