Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (2 Ağustos - 9 Ağustos 2018)

Bu analiz, son bir hafta içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
10 Ağustos 2018 07:50

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

30 Temmuz-6 Ağustos 2018 tarihleri arasında yurt içinde gerçekleştirilen operasyonlarda 5'i üst düzey 44 teröristin etkisiz hale getirilmesi, FETÖ operasyonlarına yüksek yoğunlukta devam ediliyor olması, Suriye sınırına örülen  güvenlik duvarının 888 kilometrelik kısmının tamamlanması iç güvenlik ile ilgili öne çıkan haberlerdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışındaki en büyük askeri eğitim merkezi Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'ndaki (STGK) 47 Somalili astsubayın mezun olması gurur vericiydi.

Savunma Sanayi alanında; ASELSAN’ın milli kriptolu, güvenilir telsiz haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ile sözleşme imzalaması, yine ASELSAN'ın tasarlayarak ürettiği sırt, araç ve bomba imha tipi yeni sinyal bozucu 'Kangal' güvenlik güçlerinin envanterine girmesi önemli gelişmelerdi.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında en dikkat çeken olay, İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne Rus askeri polisinin görev yapacağı 8 gözlem noktası yerleştirileceği açıklaması idi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

6 Ağustos

İçişleri Bakanlığı: Son bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, 30 Temmuz-6 Ağustos 2018 tarihleri arasında yurt içinde gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 2 bin 451 operasyon yapıldı. Operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 511'i terör (PKK/KCK 152, sol 4,  DEAŞ 21, FETÖ/PDY 334), 2 bin 798'i uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 98'i düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 3 bin 407 kişi gözaltına alındı.

44 terörist etkisiz hale getirildi

Operasyonlarda İçişleri Bakanlığı Terör Arananlar Listesi'nde turuncu kategoride bulunan "Yusuf" kod adlı İlker Tezer ve gri kategori bulunan "Ciğerhun Amed" kod adlı Ahmet Doğuru ile örgütün sözde sorumlusu olduğu tespit edilen "Hamgin Arakat" kod adlı Mehmet Nuri Özer, "Demhat" kod adlı Hüseyin Eyyübi ve "Silan" kod adlı Zeynep Ekdi adlı teröristlerin de bulunduğu 5'i sözde üst düzey 44 terörist (25 ölü, 10 sağ, 9 teslim) etkisiz hale getirildi.

 Uyuşturucuyla mücadele

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik gerçekleştirilen 2 bin 376 operasyonda 1 ton 121 kilogram esrar, 872 kilogram eroin, 15 kilogram kokain, 1 kilogram sentetik kannabinoid (Bonzai), 1 kilogram metamfetamin, 2 milyon 229 bin 412 adet ectasy, bin 442 adet captagon, 3 bin 281 adet sentetik ecza, 271 bin 208 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Ayrıca 468 bin 270 paket kaçak sigara, 43 bin 472 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi. Bu operasyonlar kapsamında 2 bin 798 kişi gözaltına alındı. 

 Siber suçlarla mücadele

Siber suçlarla mücadele kapsamında terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 333 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 261 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

 Düzensiz göçle mücadelede

Düzensiz göçle mücadelede ise 322’si denizlerde olmak üzere toplam 3 bin 6 düzensiz göçmen yakalandı, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine ve yurtdışına çıkmasına aracılık eden 98 organizatör gözaltına alındı.

 6 Ağustos

İkisi muvazzaf 9 binbaşıya FETÖ'den gözaltı

Ankara'daki FETÖ operasyonunda, 2'si aktif görevde olan 9 binbaşı gözaltına alındı.

 4 Ağustos

888 kilometrelik güvenlik duvarı tamamlandı

Terörle mücadele, kaçakçılık ve düzensiz göçmen geçişlerinin engellenmesi amacıyla doğu ve güneydoğu kara sınır hattının 888 kilometrelik alanında güvenlik duvarının yapımı tamamlandı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 2 bin 949 kilometre uzunluğundaki doğu-güneydoğu kara sınırının bin 015 kilometrelik kısmı modüler beton duvarlarla örülmüş olunacak.

 TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

8 Ağustos

TSK'nın eğittiği Somalili askerler mezun oldu

Somali'deki Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'ndan ilk astsubaylar İzmir Marşı, Mehter Marşı ve Kur'an tilavetleriyle mezun oldu.

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışındaki en büyük askeri eğitim merkezi Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'ndaki (STGK) eğitimlerini başarıyla tamamlayan 47 astsubay mezun oldu.

Başkent Mogadişu'daki STGK'de düzenlenen mezuniyet töreninde 37'si kara, 5'i deniz, 5'i de hava kuvvetlerinden 47 astsubay diplomalarını aldı.

Törende STGK Komutanı Kurmay Albay Mehmet Yasin Kalın'ın yanı sıra, Türkiye'den Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral İrfan Özsert, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Somali'den Parlamento Başkanı Muhammed Mursel Şeyh, Savunma Bakanı Hasan Ali Muhammed ve Somali Genelkurmay Başkanı Abdulveli Cami Gurd hazır bulundu.

7 Ağustos

Bedelli askerlik için başvuru sayısı 200 bine ulaştı

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvuru yapıldı.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

8 Ağustos

Irak'ın kuzeyindeki terör hedefleri vuruldu

TSK tarafından Irak'ın kuzeyinde Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında bölücü terör örgütü tarafından barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.

SAVUNMA SANAYİ

8 Ağustos

ASELSAN milli kriptolu telsiz sistemi kuracak

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, Ankara ve İstanbul'da il emniyet müdürlüklerinin sayısal, milli kriptolu ve güvenilir telsiz haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere SSB ile son teknolojilere sahip Sayısal Haberleşme Şebekesi Sözleşmesi imzalandı.

Söz konusu sözleşmeyle Emniyet Genel Müdürlüğünün Ankara ve İstanbul'da uçtan uca güvenilir haberleşme ihtiyacının karşılanması için Milli Kriptolu DMR Telsiz Sistemi kurulacak.

3 Ağustos

ASELSAN'ın yeni sinyal bozucusu 'Kangal' envantere girdi

ASELSAN'ın tasarlayarak ürettiği sırt, araç ve bomba imha tipi yeni sinyal bozucu 'Kangal' güvenlik güçlerinin envanterine girdi.

Kangal araç ve bomba imha tipi sistemler, el yapımı patlayıcı tuzaklarının etkisiz hale getirilmesi, şüpheli paketlere güvenli müdahale ortamı oluşturulması, kalabalıklar için güvenli bölgeler sağlanması amacıyla kullanılabiliyor. MİLKAR-5T5 ise el yapımı patlayıcı tuzaklarına karşı timlerin ve yaya personelin korunması amacıyla geliştirildi.

Uzaktan kumandalı sistemlerle gerçekleştirilen saldırıların etkisiz hale getirilmesine yönelik olarak güvenlik güçlerinin teknolojik olanakları güçlendiriliyor. Güvenlik güçlerinin görevleri sırasında karşı karşıya kalabileceği tehditlerin bertarafı ve ülke güvenliğinin artırılmasına yönelik yeni sistemler kullanıma giriyor. Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN tarafından tasarlanarak üretilen sırt tipi, araç tipi ve bomba imha tipi radyo frekansı (RF) karıştırma/köreltme (jammer) sistemleri güvenlik güçlerinin envanterine dahil edildi.

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

4 Ağustos

İsveç, ABD'den Patriot hava savunma sistemi satın alıyor

İsveç hükümeti, savunma kapasitesini geliştirmek amacıyla ABD'den Patriot hava savunma sistemi satın alacağını duyurdu. Devlet televizyonu SVT'nin haberinde, ABD'li savunma şirketi Ratheon ile yapılan anlaşma gereği hava savunma sistemi için İsveç'in ABD şirketine 10 milyar kron (yaklaşık 5.7 milyar lira) ödeyeceği kaydedildi.

2 Ağustos

Golan Tepeleri'ne Rus askeri polisi konuşlandırılacak

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Rudskoy, olası provokasyonların önlenmesi için İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne Rus askeri polisinin görev yapacağı 8 gözlem noktası yerleştirileceğini açıkladı. Rudskoy, bölgede nizam sağlandığında Rus askerlerin görev yaptığı gözlem noktalarının Suriye hükümet güçlerine devredileceğini belirtti.

2 Ağustos

İsrail Savunma Bakanı: Kontrol Esad'da, artık rahatlayabiliriz

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Esad yönetiminin Kürt bölgesi ve İdlib hariç ülkede kontrolü sağlamasına atıfla ''Bizim perspektifimizden durum içsavaş öncesi nasıldıysa ona geri dönüyor, yani gerçek bir muhatap, sorumlu biri ve merkezi yönetim var'' dedi.

1967'den beri İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde çatışma çıkması ihtimaline karşı eskisi kadar tetikte durmaya lüzum olup olmadığı sorusunu ''Daha rahat olabileceğimize inanıyorum, bence bu Esad'ın da çıkarına'' diye yanıtlayan İsrail Savunma Bakanı, kalıcı rahatlık için Suriye hükümetinin 1974'te BM'nin gözetiminde varılan ve askersiz bölgeler de oluşturan ateşkes anlaşmasına uymasının şart olduğunu söyledi.

 

10.08.2018