Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Anasayfa >> Haftanın Değerlendirmeleri >> Savunma ve Güvenlik

Haftanın Savunma ve Güvenlik Değerlendirmesi (10 Ağustos - 20 Ağustos 2018)

Bu analiz, son on gün içinde iç güvenlik ile ilgili operasyonlar, silahlı kuvvetler ile alakalı alınan kararlar, savunma sanayiindeki gelişmeler, uluslararası kriz ve çatışmaların askeri boyutuna dair haberlerin değerlendirmesini kapsamaktadır.
SDE Editör
21 Ağustos 2018 10:50

 

Sinan Tavukcu ve E.Kd. Albay Mithat Işık

Son on gün içerisinde gerek yurt içinde gerekse sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarla PKK terör örgütüne ağır darbeler vuruldu. Özellikle lider kadrosunu hedef alan MİT destekli operasyonlarda örgüt liderlerinin birer birer etkisizleştirilmeye devam edildiği görüldü. Sincar'da düzenlenen operasyonda, Kırmızı listedeki 'KCK Sincar sorumlusu' Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirilmesi bunun başarılı bir örneği idi.

Savunma Sanayi alanında; her hafta yeni bir ürün TSK’nın envanterine ve dünya silah piyasasına sunulmaya devam ediliyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, savunma ve havacılık sektörünün 2018 cirosunun 8 milyar dolara yaklaşacağını beklediklerini ifade etti ve dünyada ilk 100 savunma şirketi arasına bu yıl 4 Türk firmasının girdiğini konuşmasında vurguladı.

Uluslararası savunma ve güvenlik alanında bizim için en dikkat çekici gelişme Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın bir hafta arayla birlikte gerçekleştirdikleri Rusya ziyaretleriydi.

Aşağıda, son bir hafta içerisinde savunma ve güvenlik alanlarında yaşanan iç ve dış gelişmelerin detayına yer verilmiştir.

İÇ GÜVENLİK

40 terörist etkisiz hale getirildi

20 Ağustos 2018

İçişleri Bakanlığı, son 1 hafta içerisinde yürütülen iç güvenlik operasyonları kapsamında 2'si sözde üst düzey olmak üzere 40 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, 13-20 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen iç güvenlik operasyonları hakkında açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Hava ve Kara unsurlarınca 2 bin 331 operasyon yapıldı.

Terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 552 terör (PKK/KCK 297, sol 6, DEAŞ 28, FETÖ/PDY 221), 3 bin 608 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından ve 222 düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 308 kişi gözaltına alındı

“2018 yılında PKK'ya katılım 61 kişiyle sınırlı”

15 Ağustos 2018

Düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 2018 yılı içerisinde kırmızı listeden 7, mavi listeden 5, yeşil listeden 4, turuncu listeden 4, gri listeden de 30 olmak üzere toplam 50 kilit konumdaki terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirerek, "İkna çalışmaları çerçevesinde 2018 yılında örgüte katılım 61 kişiyle sınırlı kalmıştır ve bu 30 yılın en düşük rakamıdır." bilgisini paylaştı.

PKK operasyonunda ABD silahları ele geçirildi

13 Ağustos 2018

Irak'ın kuzeyinden Tunceli'ye gelen ve dün etkisiz hale getirilen teröristlerden 4 adet ABD yapımı M-16 piyade tüfeği ve 968 adet M-16 mühimmatı ele geçirildi.

TSK İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Bedelli askerlikte celp tarihleri belli oldu

15 Ağustos 2018

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre celp takvimi, muhtemel durumlara ilişkin açıklamalar ile "yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci diyagramı" bakanlığın internet sitesinde yayımlandı.

İlk 3 döneme ait temel eğitime planlanan yükümlülerin birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evraklarını alabilecekleri tarihler de belirlendi. Buna göre, söz konusu bilgiler birinci dönemde (15 Eylül 2018) silah altına alınacaklar için 28 Ağustos 2018, ikinci dönemde (6 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 6 Eylül 2018, üçüncü dönemde (27 Ekim 2018) silah altına alınacaklar için 27 Eylül 2018'de e-Devlet'te ilan edilecek. İlk 3 döneme planlanmayan diğer yükümlülerin celp planlaması ise 3 Kasım'dan sonra yapılarak ayrıca duyurulacak. İşlemlerini süresinde tamamlamayanlar kapsam dışına çıkartılacak

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Hakkari ve Irak'ın kuzeyine hava harekatı düzenlendi

18 Ağustos 2018

Hakkari Yüksekova kırsalı ile Irak kuzeyindeki Hakurk, Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında 7 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın sözde Sincar sorumlusu etkisiz hale getirildi

13 Ağustos 2018

TSK ve MİT'in Sincar'daki operasyonunda, Kırmızı listedeki 'KCK Sincar sorumlusu' Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirildi.

SAVUNMA SANAYİ

Savunma ve havacılık sektörünün 2018 yılı ihracat beklentisi yaklaşık 8 milyar dolar

17 Ağustos 2018

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında ASELSAN tesislerinde düzenlenen toplantıda büyükelçilerle bir araya geldi.

Savunma ve havacılık sektörünün 2017 cirosunun yaklaşık 6,7 milyar dolar olduğunu anımsatan Demir, 2018 beklentilerinin, bu tutarın 8 milyar dolara yaklaşması yönünde olduğunu aktardı. Demir, ihracatta sürekli artış olduğunun altını çizerek, dünyada ilk 100 savunma şirketi arasına bu yıl 4 Türk firmasının girdiğini vurguladı.

Savunma sanayisinde özel şirketlerin uluslararası alanda da varlıklarını göstermeye devam ettiklerine işaret eden Demir, "Yabancı sermaye girişini sağlamak hem de ortaklar kanalıyla dünyada çeşitli bölgelerde çeşitli büyük şirketlere üretici olmak adına bir ekosistem oluşturuyoruz." ifadesini kullandı.

Silahlı İHA'lar artık milli uydu üzerinden atış yapacak

17 Ağustos 2018

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda yapılan çalışmalar sonucu, silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yeni bir kabiliyet daha kazandırıldı. Uydu üzerinden kontrol yeteneğine sahip ANKA-S SİHA ile milli uydu üzerinden MAM-L mühimmatlı atış testleri başarıyla tamamlandı. Bu sayede güvenlik birimleri, bulunduğu yerin uzağındaki bir üsten kaldırdığı ANKA-S SİHA'yı kontrol ederek, uzaktaki bir hedefi imha edebilecek.

ASELSAN TSK'ya milli 'Lazer Güdümlü Kit' teslimatını gerçekleştirdi

15 Ağustos 2018

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarının milli olarak karşılanması amacıyla ASELSAN tarafından üretilen 100+ adet Lazer Güdüm Kitinin (LGK) kabulü gerçekleştirildi.

Lazer Güdüm Kiti (LGK), 500 lb sınıfındaki MK-82 ve 2,000 lb sınıfındaki MK-84 bombalarını maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmata dönüştüren lazer güdüm kitidir.

Yerli silah ‘Wattozz’un tanıtımı yapıldı

9 Ağustos 2018

Albayraklar Savunma A.Ş. çalışmalarında sona gelinen milli elektroşok silahı ‘Wattozz’un ilk fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.

Dünyanın birçok ülkesinde 1 milyon’dan fazla polis memuru tarafından kullanılan uzaktan etkili elektroşok silahı Taser’e, ‘Wattozz’ rakip oldu. WattozzSida (Silahlı İnsansız Deniz Aracı) projesiyle tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken yerli şirket, şimdi de üretimini bitirdiği uzaktan etkili kablosuz Milli enerji silahı Wattozz’un dünya tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Elektronik harpte büyük atılım: HAVA SOJ Projesi imzalandı

9 Ağustos 2018

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Elektronik Harp Özel Görev Uçakları geliştirilmesi amacıyla Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi sözleşmesi imzalandı.

Bu sistemle düşman haberleşme sistemleri ve radarları tespit edilerek, köreltilecek. Böylece savaş uçaklarımız güvenli bir şekilde operasyon yapabilecek. Yerli imkânlarla yapılacak 4 adet HAVA SOJ sistemi 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine girecek. 

ULUSLARARASI SAVUNMA VE GÜVENLİK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan Rusya'ya gitti

17 Ağustos 2018

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun, başkent Moskova'da bir araya gelerek bölgesel güvenlik konularını istişare ettikleri belirtildi. İki bakanın Suriye'deki son gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Suriye'deki insani konuların hızlı bir şekilde çözümü ve mültecilerin ülkelerine dönüşüne görüşmede özel ilgi gösterildi." bilgisine yer verildi.

Görüşmenin yapıcı bir atmosferde gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, Rusya ve Türkiye arasında savunma alanındaki karşılıklı iş birliğinin de ele alındığı bildirildi.

Bakan Akar'a, MİT Başkanı Hakan Fidan da eşlik ediyor.

Rusya, yeni bombardıman uçağı Tu-22M3M'i tanıttı

17 Ağustos 2018

Rusya’nın Kazan kentinde, modernize edilmiş stratejik bombardıman uçağı Tu-22M3M tanıtıldı. Uçak, sunum töreninin ardından kara ve hava testlerine gönderildi.

Ülke basınına konuşan Rus askeri dergisi Arsenal Oteçestva Ticari Direktörü Aleksey Leonkov, “Uçağın donatıldığı silahlar arasında öncelikle X-32 seyir füzesi, yeni nişan alma ve navigasyon sistemi olan SVP-24-22 geliyor. Ayrıca bombardımana, olası düşmanın hava savunma, füze savunma ve elektronik karıştırmanın güçlü direnişi koşullarında hareket etme fırsatını sağlayacak yeni savunma sistemleri var” dedi.

NATO’nun Gürcistan'da düzenlediği “Noble Partner 2018” tatbikatı sona erdi

15 Ağustos 2018

NATO, 1-15 Ağustos tarihlerinde Gürcistan'da “Noble Partner 2018” isimli bir tatbikat düzenledi.

NATO’nun desteğiyle bu yıl 4. kez düzenlenen tatbikat, başkent Tiflis’in 25 kilometre doğusunda bulunan Vaziani Askeri Üssü’nde yapıldı. 3 bini aşkın askerin katıldığı tatbikata, ABD, İngiltere, Almanya, Estonya, Fransa, Litvanya, Polonya, Norveç, Ukrayna, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye katıldı. NATO üyesi olmayan Gürcistan, Ukrayna, Ermenistan ve Azerbaycan’ın da tatbikata katıldı.