Dr. Murat Yılmaz
Çalıştay, Tahrik ve Çözüm…
13.06.2014

Müzakere ve çözüm süreci, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilirken en çok tartışılan ve merak edilen konular arasında geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin normalleşme sürecinde yaşanmasını istemeyenlerin neredeyse yegâne umudu, müzakere sürecinin bozulmasında… Diyarbakır’da yol kesmeleri, PKK’nın diğer partililere baskısı, bazı korucuların öldürülmesi, işçilerin kaçırılması ve örgütün dağ kadrosuna katılımın devam etmesi müzakere sürecinin bozulması umutlarını artıyor… Çözüm süreci için bilanço sadece bu olumsuz unsurlardan oluşmuyor. Her şeyden evvel bu olumsuzluklara rağmen, müzakere sürecinin başlamasının yolunu açan Abdullah Öcalan, müzakere sürecinin devam ettiğini ve yeni bir aşamaya geçtiğini açıkladı.

Sadece geçtiğimiz Mayıs ayında Türk Dil Kurumu Kürtçe-Türkçe sözlük yayınladı, Anadolu Ajansı “Kürtçe Habercilik Çalıştayı” Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açıldı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir köyün eski adının tabelasını Kürtçe olarak değiştirdi. Bu değişiklikler Kürt meselesinin siyaset marifetiyle çözüldüğünün tipik göstergeleri. Çok daha önemli bir değişiklik 30 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerle Büyükşehir Kanunu’nda uygulanmaya başladı. Büyükşehir Kanunu’nun uygulanması 17 Aralık sürecinin gölgesinde kaldı. Halbuki Büyükşehir Kanunu, Türkiye’nin 19.yüzyıldan itibaren aşamadığı adem-i merkeziyetçilik korkusunun aşıldığı kritik bir eşiği ifade etmektedir.

PKK tarafından dağa çıkarılan reşit olmayan çocukların ailelerinin, annelerinin Mayıs ayında bölge tarihinde bir ilk olarak BDP’yi muhatap alarak protesto eyleminde bulunması ve çocuklarının dağa çıkmasına “hayır” demesi bölge sosyolojisindeki değişikliğin aştığı bir başka mühim eşiği göstermektedir. Bölge insanı için geçen 2 sene içinde barış ve çözüm süreci, hayali bir kavram olmaktan çıkarak yaşanan bir hale dönüştü. Bölge insanı 1970’lerden itibaren içinden çıkamadığı çatışma ve olağanüstü halin dışında bir hayatla tanıştı. Bölge insanının gündelik hayatının normalleştiği bu süreç, çocukların dağa çıkmasıyla tehdit ediliyor. Çocukların okumak için veya hayırlı nikâhla değil, “ölmek ve öldürmek için” evden çıkması bölge insanının gündelik hayatına bir saldırı ve müzakere sürecini bozacak bir tehdit olarak algılandı. Bölge insanı 21 Mart 2013’de Öcalan’ın Nevruz konuşmasıyla vaat ettiği silahların bırakıldığı, şiddetin sona erdiği ve fikirlerin konuşulduğu, siyasileştiği dönemin icaplarının yapılmasını istiyor. Bu bakımdan çocukları dağa çıkan ailelerin, BDP ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni muhatap alarak çocuklarının dağdan indirilmesini istemesi, şiddeti değil siyaseti muhatap alma arzusunun bir tezahürüdür.

İşte böyle bir dönemde Diyarbakır’da AK Parti’nin “Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı”nın yapılması ayrı bir anlam taşımaktadır. Çalıştayın kompozisyonu ve tartışılan konuların ötesinde, Türkiye’nin ana akım siyasi partilerinden AK Parti’nin Kürt meselesini doğrudan ve Diyarbakır’da ele alması, 1970’lerde Kürt meselesiyle ve bölgeyle ilişki ve temsil kabiliyeti kopan ana siyasi akımlarından en büyüğünün, bu meselenin taşıyıcı aktörlerinden biri haline geldiğini göstermektedir. Şimdi bunu özgüvenle ifade edebilmektedir. Bunun da ötesinde AK Parti, 1970’lerde siyasetin önünün kesilmesi sebebiyle şiddet yoluyla ortaya çıkan bir aktörü şiddetten arındırarak siyasileştirmeye çalışıyor. Müzakere ve barış sürecinin temel amacı ve misyonu bu. Bu misyonun, sadece siyasi iradeciliğin bir sonucu olmadığı kaydedilmeli. Siyasi iradenin arkasında, Türkiye’de ve bölgede değişen sosyolojik ve iktisadi aktörlerin güçlü desteği unutulmamalı. Bölge ve Kürt meselesi, siyasetsizlik sonucu Türkiye’nin ana akım siyasi partilerinin gündeminden çıkmıştı. Türkiye, 1970’lerin sonunda içine girdiği siyasetsizlikten vesayet rejimini tasfiye ederek kurtuldukça, bölge ve Kürt meselesi de, siyasetin konusu haline geliyor. Diyarbakır’daki “Çözüm Süreci Çalıştayı”, 1970’lerin parantezinin kapatılması ve siyasetin dönüşü anlamına geliyor. Türkiye’nin ana siyasi akımı, bölgeye ve Kürt meselesine dönüyor. Bu dönüş, PKK’nın şiddetten arınması ve siyasileşmesiyle tamamlanabilirse, Yeni Türkiye sahiden mümkün olabilir…

Çalıştayı takiben Lice’de yaşananlar, KCK’nın sert açıklaması ve ll. Taktik Komutanlığı nizamiyesinden bayrağın indirilmesi provokasyonu çözüm sürecinin bir kere daha test edildiğini gösterdi. HDP heyetinin Öcalan’ı ziyaretinde, Öcalan’ın çözüm sürecinde ısrarı ve bayrak provokasyonunu kesin bir dille kınaması çözüm sürecinde kurulan denklemin hala işlediğini gösterdi.

Yazarın Diğer Yazıları
 1 2 
Köşe Yazıları
ATCOSS
SD Dergi