Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Siyasetin Gidişatı

Ejder OKUMUŞ
19 Mayıs 2018 12:46

ABD ve İsrail’in Kudüs Politikalarının Türkiye İç Siyasetine Yansımaları

1.Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi Beyt-i Makdis’i içinde barındıran güzel kadim İslam şehrinin adıdır. Kudüs Müslümanların pak beldesi, temiz ve kutsal şehridir. Kudüs, çevresi mübarek Beyt-i Makdis şehridir. Hz. Süleyman şehri Kuds-i Şerif, Beytü’l-Mukaddes şehridir. Yahudiler ve Hıristiyanlar için de çok önemli olan Kudüs ve çevresi, bütün Müslümanlar için hayati derecede ehemmiyetlidir.

2.ABD, bütün uyarılara, bütün resmi ve sivil tepkilere rağmen 14 Mayıs’ta büyükelçiliğini Kuds-i Şerif’e taşıyarak büyük bir provakasyona, büyük bir yanlışa, büyük bir medeniyet karşıtlığına imza attı. Hem de İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümünde. Filistinliler ve Müslümanlar için en hazin, en felaket günlerden birinde (Nekbe). ABD’den sonra bugün (16 Mayıs) de onun emrindeki Guatemala büyükelçiliğini Pak ve Şerif Kudüs’e taşıdı.   

3.İsrail askerleri, Filistinlilerin, kendileri için felaket, sürgün ve katliamlar anlamına gelen Nekbe gününde geri dönüş yürüyüşüne katılan 60’tan fazla Filistinliyi katletti, 3000 civarında Filistinliyi yaraladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. İsrail yaptığı bu acımasız ve hunharca katliamla, tarihinde yaptığı birçok katliama bir yenisini daha eklemiş oldu.         

Türkiye, hiç şüphesiz olay karşısında önemli bir duruş ortaya koydu. Türkiye Cumhurbaşkanı, iktidarı ve muhalefetiyle Kudüs konusunda ortak tavır aldı. Amerika ve İsrail’in Kudüs politikaları Türkiye’yi birleştirdi. Siyasette önemli ortak tutumlar oldu. İstanbul’da büyük bir gösteri düzenlendi. Farklı şehirlerde farklı eylemler yapıldı. Meclis, İsrail’i kınadı ve ABD’yi eleştirdi. Hükümet İsrail büyükelçisini ve İstanbul konsolosunu gönderdi. Çeşitli resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları İsrail ve ABD’yi kınayan açıklamalar yaptılar. Cumhurbaşkanı ve Başbakan İsrail’i ve ABD’yi kınayan, eleştiren açıklamalar yaptılar. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü toplantıya çağırdı. Türkiye’de üç günlük yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı’nın öncülüğünde Yenikapı’da Zulme lanet, Kudüs’e Destek Mitingi yapıldı. İslam İşbirliği Teşkilatı 18 Mayıs’ta İstanbul’da toplandı.

5.Türkiye’nin, bilhassa Cumhurbaşkanı’nın ve hükümetin ABD ve İsrail’e hem büyükelçiliğin taşınması hem de katliamlar dolayısıyla şiddetli tepki göstermesi ve bazı şeylerin yapılması için harekete geçmesi, 24 Haziran’da seçimlere giden Türkiye’nin iç siyasetine ve seçim oy kullanma tutumlarına etki eder mi? Etki ederse hangi parti veya partilerin lehine etki eder? Bunu zaman gösterecek.

Seçimler Yaklaşırken Ak Parti’nin Çalışmaları 

1.Ak Parti, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde MHP liderinin ve BBP liderinin destek ve katılımlarıyla 18 Mayıs’ta Yenikapı’da Filistinlilerle dayanışma adına Zulme Lanet, Kudüs’e Destek telin mitingi düzenledi. Bu dev mitinge birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi. İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Semerkand Vakfı, 15 Temmuz Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Aziz Mahmut Hüdai Vakfı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Hak- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen' bu kuruluşların başlıcaları.

2.Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 21 Mayıs’ta YSK’ya teslim edilmesi gereken Milletvekili aday listesini oluşturmak için hummalı bir çalışma yürütmektedir.     

CHP’nin Çalışmaları

1.CHP, 81 ilde İsrail ve ABD’yi kınayan basın açıklamaları yaptı.

2.CHP de milletvekili aday listesine son halini vermek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

3.CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi kendi partisinin yalnız bıraktığı tartışmaları var. İnce bunu reddediyor.

MHP’nin Çalışmaları

1.MHP, Yeni Kapı Mitingine açık destek verdi ve MHP lideri Devlet Bahçeli bu mitinge katıldı.

MHP, 18 Mayıs’ta seçimlere gireceği ve dolayısıyla YSK’ya vereceği Milletvekili aday listesini açıkladı. MHP’nin listeyi erken açıklaması çeşitli yorumlara neden oldu.

Diğer Partilerin Çalışmaları

1.Diğer partiler de seçim çalışmalarını yürütmekte ve milletvekili listelerini hazırlamaktadırlar.

2.HDP İsrail ve ABD’yi kınayan Meclis bildirisine imza vermedi. Kendisi ayrı bir kınama bildirisi yayınlayacağını açıkladı.

HDP, Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline son verilmesi çağrısı yapmaya devam ediyor.
CHP ve İYİ Parti de Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısı yapıyorlar.
HDP’li Altan Tan’ın Saadet Partisinden aday olma durumundan bahsediliyor.

6.BBP, seçim için çalışmalarını sürdürüyor. 18 Mayıs’taki Mitinge parti lideri Mustafa Destici ile katılıyor.

7.Bu seçimlerde en önemli konulardan biri, hatta belki de en önemli konu, HDP’nin Meclis’e girip girmeyeceği konusudur. HDP barajı aşıp Meclis’e girerse, o takdirde MHP gibi kemikleşmiş belli bir oy oranına sahip demektir. Girmezse de oraya çıkacak oy oranı, HDP’nin durumunun açıkça belli olması bakımından oldukça önemlidir.

28 Şubat Mağdurları Olayının Hukuki ve Siyasi Boyutları

1.28 Şubat davasında 28 Şubat Darbecileri mahkum edildi, fakat onların mahkum ettirdiği bazı İslamî şahsiyetler, hâlâ tutuklular. Bu durum, tartışma konusu yapılmaya devam ediyor. İnsanlar, bir an önce tutuklu 28 Şubat mağdurlarının serbest bırakılmalarını istiyor veya bekliyorlar.

2.Mağdurların tutukluluk hallerinin devam etmesinin, siyasi açıdan da hukuki açıdan da ciddi problemlerle malul olduğu görüşü öne sürülmektedir.

Af Konusu

1.MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı af konusu, hala gündemdeki tazeliğini korumaktadır.
2. Af ile ilgili siyasal ve hukuki boyutta tartışmalar yürütülmektedir.
3.Medya af konusunu gündemde tutmaya çalışmaktadır.

 

18.05.2018