Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Siyaset Isınıyor

Ejder OKUMUŞ
03 Haziran 2018 13:27

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerine 20 gün kaldı. Siyaset ısınmaya başladı. Birkaç gün sonra siyasette daha sıcak bir atmosfere girileceği anlaşılıyor. Öncelikle seçim sürecinde Cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin yaptıkları çalışmalara ana başlıklarıyla bakmakta fayda vardır.

Seçimler Yaklaşırken Ak Parti’nin Çalışmaları    

1.Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’te Türklere hitaben konuşma yaptı (20.05.2018).

2.İstanbul Yenikapı’dan sonra Diyarbakır’da da Kudüs mitingi yapıldı. Mitingte Başbakan Binali Yıldırım konuşma yaptı.

3.Milletvekili aday listesi YSK’ya teslim edildi (21.05.2018).

4.Seçim beyannamesi açıklandı (24.05.2018).

5.Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım seçim çalışmaları kapsamında farklı şehirlere giderek halka hitaben seçim konuşmaları yapıyor. Cumhurbaşkanı seçim konuşmalarında bir yandan yaptıklarını ve yapacaklarını açıklarken, diğer yandan kendisine yönelik suçlama veya olumsuz iddialara, bilhassa CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin suçlamalarına cevap veriyor.

6.Cumhurbaşkanı ekonomideki dalgalanmalara, özellikle dolardaki yükselişe karşı çeşitli siyasal yaklaşım ve açıklamalarla mücadele etmeye çalışıyor. Doların ateşini söndürmek için ekonomik tedbir ve çabaların yanı sıra bazı siyasal söylemlere başvuruyor ve söylemlerinde halkın psikolojisinin bozulmamasına yönelik cümleler kuruyor. Bunda başarılı oluyor mu olmuyor mu, onu zaman gösterecek tabii ki.           

CHP’nin Çalışmaları

1.CHP, milletvekili aday listesin açıkladı (20.05.2018 Pazar).

İstanbul'da Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Ankara'dan Şenal Saruhan, Trabzon'da Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, İzmir'den Zeynep Altıok, Musa Çam, Necati Yılmaz ve Manisa'dan Tur Yıldız Biçer, Mersin'den Fikri Sağlar, Eskişehir'den Gaye Usluer, Edirne'den Erdin Bircan ve Zonguldak'tan Şerafettin Turpçu listede yer almadı. Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de listede yer almadı. CHP’nin Mart ayında yaptığı 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nda parti yönetimine muhalefet eden isimlerden bir kısmına da listede yer verilmedi.

3.Liste üzerine bazı tartışmalar ve itirazlar olması sonucunda Ali Şeker listeye dahil edildi, bazılarının yerleri değiştirildi ve son hali verildi (21.05.2018).

4.Seçim Beyannamesi açıklandı (26.05.2018).

5.Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli illerde seçim propogandalarını yürütüyor.

6.Muharrem İnce, Ak Parti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ak Parti’ye yönelik çeşitli suçlamalarla dikkatleri çekmeye çalışıyor.

MHP’nin Çalışmaları

1.MHP, milletvekili aday listesini erken açıklamıştı.

2.Seçim Beyannamesi açıklandı (26.05.2018).

Genel Başkan Devlet Bahçeli af konusunu gündemde tutmaya devam ediyor.

Diğer Partilerin Çalışmaları

1.Bütün partiler milletvekili listelerini YSK’ya teslim ettiler (21.05.2018).

2.BTP seçimlere katılmaktan vazgeçti (21.05.2018).

3.İyi partide liste tartışmaları yaşanmaktadır. Yusuf Halaçoğlu milletvekili aday listesinde yer almadı.

4.HDP 14 Mayıs’ta seçi beyannamesini açıklamıştı.

5.İyi Parti ve diğer partiler seçim beyannamelerini açıkladılar.

İyi Parti’de sıklıkla istifa haberleri geliyor.

YSK

1.YSK kesin aday listelerini açıkladı.

2.Seçmenlerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını ilan etti.

Değerlendirme

Medyanın verdiği haberlerden de anlaşıldığı üzere Türkiye, seçim atmosferinde Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri gündemini hem yaşıyor, hem de izliyor. Şunu da belirtmek gerekir ki, önceki seçimlere oranla seçim heyecanı üst düzeyde değil ve seçim çalışmaları fazla heyecan üretmiyor. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Öncelikle Ramazan ayında olmamız bunda bir etkendir. İkincisi erken seçimle seçime gidilmesi, harekete geçmeyi ister istemez kısıtlıyor. Kim bilir, belki de Türkiye’de siyaset gittikçe rutine giriyor, dolayısıyla bundan sonra seçimler daha sakin bir zeminde yapılacağa benziyor. Ya da zamanın ruhu, bu defa seçimlerin böyle bir atmosferde yapılmasına yol açıyor.

Her şeye rağmen partiler ve adaylar açısından duruma bakılırsa, seçim kararının ilk günlere oranla daha hareketli, daha heyecanlı ve daha hararetli bir seçim atmosferinde olduğumuz anlaşılır. Kimi zaman sert, kimi zaman yumuşak ifade veya söylemlerle, restleşmelerle seçim propagandaları yürütülmektedir.

MHP lideri Devlet Bahçeli af ısrarını sürdürüyor. Af beklentisinin olduğunu fırsat buldukça dile getiriyor. Bahçeli kısa bir süre önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın "gündemimizde yok" dediği cezaevi affını yeniden ve bir başka uyarıyla gündeme getirmişti. Bazı terör örgütlerinin cezaevlerinde provokasyon planı olabileceğini iddia eden Bahçeli, seçime 1 hafta 10 gün kala bir talimat ile Türkiye'deki mevcut cezaevlerinde isyan başlatılabileceğini, bunun korkunç bir tablo olduğunu, cezaevlerinin, Afrin'de atılan bombalardan daha tehlikeli bir bomba olduğunu; kader kurbanı olan insanların ayıklanıp dışarı çıkartılması gerektiğini, bunun Türkiye’yi biraz rahatlatacağını, rehabilite edeceğini söylemişti. Bunun üzerine Ak Parti’den bazı isimler, yine gündemlerinde af olmadığını belirtirken CHP de MHP’yi af önerisi nedeniyle eleştirmişti. MHP’nin seçim beyannamesinde af konusu yerini aldı. İki gün önce Bahçeli bir kez daha affı gündeme getirdi.

Seçimler söz konusu olduğunda hatırlanması ve üzerinde durulması gereken bir husus da muhalefetin durumu. Meydanlardaki çalışmalara ve parti liderleri ile Cumhurbaşkanı adaylarının konuşmalarına, kullandıkları dile, seçim vaatlerine bakıldığında, Türkiye’de ciddi bir muhalefet probleminin olduğu görülüyor. Problemlerin üstüne gidebilen, sağlıklı ve etkileyici muhalefet yapabilen, iktidarı sahici eleştirileriyle sıkıştıran ve belli konularda yönetebilen güçlü ve nitelikli bir muhalefetin olmayışı, Türkiye’nin siyasal hayatında büyük bir eksiklik olarak dikkati çekiyor. Salt Recep Tayyip Erdoğan’dan kurtulma mantığı ve düşüncesiyle muhalefet bloğu oluşturan partilerin yetkili şahıslarının ve liderlerinin dil, üslup ve söylemleri, siyasette büyük bir vulgarizasyon hakimiyetini gösteriyor. Bu vulgarizasyon siyasette anlamsızlığı, üslupsuzluğu, söylemsizliği besleyen bir basitleştirme olarak kendini gösteriyor.

Kaldığımız yerden devam edelim:

Siyaset ısınıyor…

 

03.06.2018