Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Seçimlere Doğru

Ejder OKUMUŞ
14 Mayıs 2018 12:48

En Önemli Gündem Maddesi

Erken seçim kararıyla 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği seçimleri, Türkiye’de en önemli gündem maddesi. Kahvehanelerde, kıraathanelerde, kafelerde, parklarda, mesire alanlarında, yani boş (serbest) zaman mekânlarında, evlerde, bağlarda, bahçelerde, sokakta, en çok seçimler konuşuluyor, tartışılıyor: Seçimlerde kimler kazanacak? Kim Cumhurbaşkanı olacak veya kimler, hangi aday ve partiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını ne kadar etkileyecek? Seçimlerle gelen Cumhurbaşkanlığı sistemi ne getirecek? Ekonomiyi nasıl etkileyecek? Siyasette ne gibi yenilikler üretecek? Toplumsal huzur ve barışa ne gibi katkılar sağlayacak? Bu ve benzeri sorular, seçimlere kadar herkesi meşgul edecek.

Seçimlere Giderken Uyum Yasaları                                                                                          

20 Nisan’da Meclis’te erken seçim kararının alınmasıyla Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini sağlayacak olan 24 Haziran seçimlerine giderken yasama görevini icra eden Meclis, Anayasa değişikliği uyum paketini kabul etti. Uyum yasalarında bazı yenilikler dikkat çekmektedir. Mesela TBMM seçimlerinin dört yıldan beş yıla çıkarılması ve böylece Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte aynı günde yapılması, milletvekili seçilme yaşının 18 olarak belirlenmesi, milletvekili sayısının 600’e çıkması gibi değişiklikler, Anayasa değişiklikleri esas alınarak yapılan uyum yasalarıyla yeni uygulamaya konulan hususlardır.

Seçimlere Katılacak Cumhurbaşkanı Adayları ve Partiler

Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanı adaylarını ilan etti. Buna göre Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek Cumhurbaşkanı adayları olarak seçim sürecinde YSK’nın belirlediği seçim takvimi doğrultusunda halka kendilerini, taahhütlerini, projelerini anlatacaklar. YSK’nın açıkladığı 10 parti seçime katılacak. Seçime katılacak partiler, milletvekili adaylarını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyorlar; 21 Mayıs’ta adaylar belli olacak.

Seçimlerde Dikkat Çekici Hususlar

Bu seçimler, birçok açıdan dikkat çekici. Öncelikle bu seçimle yeni sisteme geçilecek. Cumhurbaşkanlığı sistemi tam olarak uygulanmaya başlanacak. Ayrıca kampanya süreci, hızlı, renkli geçeceğe benziyor. Seçime katılan Cumhurbaşkanı adayları ve partiler arasında canhıraş bir yarış ve mücadele yaşanacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sistemle Cumhurbaşkanlığını kazanmaması için diğer adaylar ve onları destekleyenler, büyük bir çaba içinde olacaklar. Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve HDP seçimde aktif olarak varlık göstermeye çalışacak. Evvelemirde Ak Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakına karşı CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ve HDP mücadele edecek.  Bunun işaretlerini şimdiden vermeye başladılar bile.

Partilerin Seçim Mücadelesi

Ak Parti, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde iktidar olmanın hem avantajlarına hem de dezavantajlarına sahip bir parti olarak meydanlardaki yerini alacak.

CHP’nin genel başkan ile aday çıkaramadığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde genel başkanın rakibi Muharrem İnce’yi aday göstermesi ilginç oldu. Muharrem İnce, söylem ve tutumlarıyla ilgi çekici bir politik tarza sahip olacağını göstermiştir.

MHP, Devlet Bahçeli liderliğinde, Cumhur İttifakı’nın ve erken seçimin kararının sağladığı motivasyonla da seçim sürecinde etkili bir performans sergileyecek gibi gözüküyor.

Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti, süreci ne kadar zorlar, şimdiden bilinmez, ama performansıyla seçim sürecindeki hareketliliğe büyük bir katkıda bulunacak gibi. CHP’den İyi Parti’ye geçen 15 milletvekilinin tekrar CHP’ye dönmeleri de bilhassa olumsuz eleştirilerle gündemdeki yerini aldı.

HDP, kendi Cumhurbaşkanı adayı ile seçimlere katılan ve herhangi bir ittifakta yer almayan bir parti olarak seçimlerde yarışacak.

BBP, Saadet Partisi, DP, BTP ve Vatan Partisi de seçime katılacak partiler arasında.

Liderlerin Performansı

Seçim sürecinde liderlerin performansı, hareketliliğin hızı, tonu ve yoğunluğunda belirleyici olacaktır. Recep Tayyip Erdoğan, şimdiden performansıyla seçim meydanlarını coşturacağının işaretlerini veriyor.

Muharrem İnce, heyecanı, farklı üslup ve söylemiyle ilginç bir performans sergileyecek.

Devlet Bahçeli, kendine özgü siyaset tarzıyla seçim performansını ortaya koyacak.

Meral Akşener, kadın bir lider performansıyla dikkat çekici bir yoğunlukta seçim çalışmalarını sürdürecek.

Temel Karamollaoğlu, Mustafa Destici ve Doğu Perinçek gibi liderler de kendi performanslarıyla seçimlerdeki hareketliliğe katkı sunacaklardır.  

Gençlerin Oy Verme Tutumları

Seçimlerde gençlerin oy verme tutumları oldukça önemli.   Türkiye’de gençlerin, hangi partiye ne gibi saiklerle oy verecekleri hususu, üzerinde düşünmeye değer bir konudur. Genç seçmen, seçim sonuçlarını doğrudan doğruya etkileyen bir seçmen kategorisini oluşturmaktadır. Bu nedenle Cumhurbaşkanı adaylarının ve partilerin gençleri dikkate alan çalışmalar yapması, onları tatmin edecek, onların dünyasına, psikolojisine, sosyolojisine hitap edecek proje ve siyasetler üretmesi, vaatlerde bulunması çok mühimdir. Gençlerin varlığını hesaba katan aday ve partilerin, gençlerin ilgi ve desteğini daha çok alacakları aşikârdır.

 

12.05.2018