Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Seçimlerde İyi Parti Başarısı

Ejder OKUMUŞ
06 Temmuz 2018 11:54

MHP liderliğine muhalif olarak harekete geçen, fakat MHP içinde liderlik sürecinin sonlanmasıyla müstakil bir siyasi parti olarak İyi Parti’yi kurup genel başkanlığına oturan Meral Akşener, belli bir siyasi tecrübeye sahip bir figürdür. MHP içindeki liderlik mücadelesinde ve daha sonra seçim sürecindeki çalışmalarla, ayrıca CHP başta olmak üzere diğer bazı muhalefet parti liderleriyle yaptığı görüşmelerle dikkati çeken Akşener’in, kısa sürede yeni bir parti kurarak bütün Türkiye’de bu partiyi örgütlemesi, ilginç ve önemlidir.

İlk kez 1994 yerel seçimlerinde DYP saflarında siyaset sahnesinde ortaya çıkan 28 Şubat sürecinde hükümette önemli siyasal roller üstlenen ve 2001’de DYP’den ayrılıp yeni kurulan AK Parti’ye katılan, ama bir ay gibi kısa bir süre sonra Ak Parti’den ayrılan Akşener, aynı yıl Kasım ayında MHP’ye katılmasıyla ilginç siyasî hareketlilik ortaya koydu.

Akşener, son 5-6 yıllık süre içinde öncelikle 17/25 Aralık darbe girişimleri sürecinde Erdoğan ile Ak Parti’ye yönelttiği itham ve eleştirilerle dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da iktidarı çok eleştirdi ve itham etti. Bu yönüyle Akşener’in, Kılıçdaroğlu’na benzediği söylenebilir. Bu süreçte Akşener’in adı, hep Paralel Yapı bağlantılı/eksenli tartışmaların odağında yer aldı.

MHP içinde çeşitli aktör ve çevreler tarafından farklı vesilelerle adı hep başa çekilen, fakat Devlet Bahçeli başta olmak üzere MHP yönetimince bu durumundan rahatsızlık duyulan Akşener, daha önce DYP’de yaptıklarına benzer bir biçimde 2015 Kasım’ında MHP’de Bahçeli’ye karşı genel başkan adaylığını açıkladı. Bu süreçte MHP içindeki muhalif isimler Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ ile zaman zaman işbirliği yaparak adaylık çalışmalarını hızlandırıp yoğunlaştırdı. Olağanüstü ve Tüzük kurultayı hamleleri, mahkemeler vs. derken Akşener ve diğer muhaliflerin MHP içinde istediklerini alamamaları üzerine Akşener diğer muhaliflerle birlikte önce referandumda hayır diyerek MHP’nin evet iradesinden ayrıldı, zaman zaman diğer muhaliflerle sorunlar yaşadı ve sonra da İyi Parti adında yeni parti kurdu.

Akşener’in liderliğini yaptığı İyi Parti, seçimlere katılmak üzere gerekli örgütlenme şartlarını yerine getirerek alınan erken seçim kararıyla 24 Haziran’da yapılan seçimlere Millet İttifakı çatısı altında girdi.

Seçim yasasına göre grup kuracak yeterli milletvekili sayısı olmayan partilerin cumhurbaşkanı adayı çıkaramamaları sebebiyle CHP’den 15 milletvekili İyi Parti’ye transfer edilse ve böylece daha önce 5 milletvekiline sahip olan partisi grup kurma sayısına ulaşmışsa da Meral Akşener, grup kurma sayısına sahip olan bir parti tarafından aday gösterilmeyen kişinin cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için en az 100 bin kişi tarafından aday gösterilmesi şartı nedeniyle bu şartı gereğini yerine getirmeyi tercih ederek aday oldu.

Akşener, başından itibaren farklı bir cumhurbaşkanı adayına ve dolayısıyla Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı olması için çalışılan Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına olumlu bakmamış ve nitekim kendisi cumhurbaşkanı adayı olarak hem de iddialı bir söylemle seçimlere katılmıştır. Seçimlerde Akşener halktan %7.29, partisi ise %9.96 oy oranında bir oy birikimiyle önemli bir başarıya imza atmıştır.

Akşener’in partisinden daha az oy almasının çeşitli sebepleri olabilir. Fakat şu açıktır ki İyi Parti’nin kurumsal kimliğine teveccüh biraz daha fazla olmuştur. Bu teveccühte CHP’nin siyaset stratejisinin etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca Ak Parti, MHP ve CHP’de eski siyasî yüzlerden usanan ve yeni yüzler peşinde olan kişiler de İyi Parti’ye oy kullanmış olabilirler.

06.07.2018