Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Seçimler Yaklaştıkça AK Parti'de Yüzler Daha Fazla Gülüyor

Ejder OKUMUŞ
09 Haziran 2018 13:40

Recep Tayyip Erdoğan’ın Etkisi

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahalardaki hareketliliği, seçmenlerle buluşma çalışmaları ve mitinglerde yaptığı konuşmalar, seçimler yaklaştıkça anlaşılan seçmenler, bilhassa kararsızlar üzerindeki etkisini daha fazla göstermeye başladı. Çeşitli şirketlerin ve Ak Parti’nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında da Ak Parti’nin ve Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarında nisbî bir artış görünmektedir. Bu doğru çıkar çıkmaz, ayrı bir konu, ama gerek kamuoyu yoklamalarındaki Ak Parti lehine bu nisbî artış, gerekse Tayyip Erdoğan’ın ve Ak Parti teşkilatının yönetici kadrosunun seçmenden aldığı elektrik, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere Ak Partilileri mutlu ediyor, seçimde istedikleri oy oranına çıkacaklarına dair daha umutlu kılıyor.

Halkın Vefası

Belki yine aynı sebeplerin de etkisiyle Ak Partili üst düzey yöneticiler ve bazı milletvekili adayları, “Türkiye’de halkın vefalı olduğunu, Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti kadrosunun Türkiye’ye büyük hizmetler yaptığını ve seçim beyannamesinde görülebileceği üzere büyük hizmetler yapmaya devam edeceğini, bütün bunları halkın gördüğünü ve göreceğini, dolayısıyla seçimlerde birinci turda liderlerini Cumhurbaşkanı seçeceğini, Meclis aritmetiğinde de istedikleri milletvekili sayısını kazandıracak oyu vereceğini” söylüyorlar. Ayrıca 7 Haziran’daki durumun hiç de iyi olmadığını ve benzer bir durumun da iyi olmayacağını, halkımızın da bunu anladığını özellikle vurgulamayı ihmal etmiyorlar.

Muhalefet Adaylarının Ak Parti Adayını Zorlayacak Durumda Olmaması

Daha seçimlere 15 gün var şüphesiz. Dolayısıyla siyaset açısından şimdiden bazı şeyleri konuşmak için oldukça erken. Ama şu da bir gerçek: Muhalefet partileri adaylarıyla Ak Parti’yi ve liderini seçimlerde zorlayacak durumda, güçte veya donanımda olduklarını gösterecek işaretleri veya etkileri ortaya koyamadılar. Muhalefetin sahalardaki dili ve siyaset söylemi de nispeten zayıf kalıyor. Vaatleri çok geniş kitlelerde etkili olamıyor. Belki en önemlisi muhalefet liderleri, Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmasına, liderlik donanımına, halk üzerinde etkileyici özelliklerine, halkın çok farklı kesimleriyle doğrudan temas kurabilme yetisi ve başarısına sahip değiller. Erdoğan’a ve AK Parti’ye karşı zafer elde etmelerinin yolu Erdoğan’ın söz konusu özelliklerine sahip, hatta ondan daha fazlasına sahip liderler çıkarmalarından geçiyor.

 Tayyip Erdoğan’ın Yüzü Gülüyor

İlk paragrafta da belirtildiği gibi Tayyip Erdoğan, seçimler yaklaştıkça mitinglerde, televizyon röportajlarında daha rahat bir psikoloji sergiliyor. Daha önceki durumuyla kıyaslandığında söz konusu rahatlık çok kolaylıkla görülebilir. Tayyip Erdoğan’ın yüzü gülüyor. Demek ki halktan aldığı olumlu mesajlar var. Demek ki hissettikleri ve bildikleri var.

Erdoğan’ın yüzü güldükçe Ak Parti teşkilat mensuplarının ve Ak Parti’ye ve Cumhurbaşkanı adaylarına oy vereceklerin yüzü gülüyor. Fakat Recep Tayyip Erdoğan’ın, işin tabiatı gereği ekibine, Ak Parti kadrosuna seçimlere kadar hiç durmaksızın sıkı ve yoğun çalışma temposundan çıkmamaları gerektiğini, halka kendilerini iyi anlatmalarının şart olduğunu her fırsatta söylediği, tembih ettiği, zira hiçbir şeyin garanti olmadığını vurguladığı ifade ediliyor.

 

09.06.2018