Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İsrail Kendini Yok Ediyor

Ejder OKUMUŞ
16 Mayıs 2018 09:31

Kudüs Müslümanların Kıblegahı ve Pak Beldesi

Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi Beyt-i Makdis’i içinde barındıran güzel kadim İslam şehrinin adıdır. Kudüs Müslümanların pak beldesi, temiz ve kutsal şehridir. Kudüs, çevresi mübarek Beyt-i Makdis şehridir. Hz. Süleyman şehri Kuds-i Şerif, Beytü’l-Mukaddes şehridir. Yahudiler ve Hıristiyanlar için de çok önemli olan Kudüs ve çevresi, bütün Müslümanlar için hayati derecede ehemmiyetlidir.

 ABD’nin Büyükelçiliğini Kuds-i Şerif’e Taşıması

ABD, bütün uyarılara, bütün resmi ve sivil tepkilere rağmen 14 Mayıs’ta büyükelçiliğini Kuds-i Şerif’e taşıyarak büyük bir provakasyona, büyük bir yanlışa, büyük bir medeniyet karşıtlığına imza attı. Hem de İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümünde. Filistinliler ve Müslümanlar için en hazin, en felaket günlerden birinde (Nekbe). ABD’den sonra bugün (16 Mayıs) de onun emrindeki Guatemala büyükelçiliğini Pak ve Şerif Kudüs’e taşıdı.   

 İsrail’in Aşırı Saldırganca Davranması ve Katliam Yapması

İsrail askerleri, Filistinlilerin, kendileri için felaket, sürgün ve katliamlar anlamına gelen Nekbe gününde geri dönüş yürüyüşüne katılan 60’tan fazla Filistinliyi katletti, 2000’den fazla Filistinliyi yaraladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. İsrail yaptığı bu acımasız ve hunharca katliamla, tarihinde yaptığı birçok katliama bir yenisini daha eklemiş oldu.         

 Tepkiler

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ve İsrail’in katliamına bütün Dünyada Müslüman halklar ve farklı devletler, hükümetler, kurum ve kuruluşlar olumsuz tepki gösterdiler. Bazı siyonizm karşıtı Yahudiler de İsrail’in yaptıklarına karşı itiraz seslerini yükselttiler. Avrupa’da resmi anlamda katliama çok cılız sesler çıktı. Yapılan çirkin, provakatif, kötü niyetli, barış karşıtı, düşmanca taşıma işine ve katliamlara karşı bu tepkilerin kifayetsizliği ortada.  

 Türkiye’nin Duruşu

Türkiye, hiç şüphesiz olay karşısında önemli bir duruş ortaya koydu. İstanbul’da büyük bir gösteri düzenlendi. Farklı şehirlerde farklı eylemler yapıldı. Meclis, İsrail’i ve ABD’yi kınadı. Hükümet İsrail büyükelçisini ve İstanbul konsolosunu gönderdi. Çeşitli resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları İsrail ve ABD’yi kınayan açıklamalar yaptılar. Cumhurbaşkanı ve Başbakan İsrail’i ve ABD’yi kınayan, eleştiren açıklamalar yaptılar. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatını olağanüstü toplantıya çağırdı. Türkiye’de üç günlük yas ilan edildi. Bütün bu olumlu işlere karşın Türkiye’den daha fazla, daha anlamlı ve daha kalıcı sesler çıkmasına ihtiyaç olduğu açık.

İsrail Kendini Yok Etmek İçin Elinden Geleni Yapıyor

İsrail, devlet olarak çok yeni bir ülke. 70 yıllık bir geçmişe sahip. Fakat böyle zulümle devam ederse, çok yaşamayacağı anlaşılıyor. Çünkü zulümle bir gücün, devletin, şehrin veya toplumun yaşamaya devam etmesi mümkün değildir. Zalim bir devletin uzun süre yaşaması, toplumsal kurallara, Sünnetullah’a, yaratılış yasalarına aykırıdır. Zulüm ile abad olunmaz, zulüm ile ayakta kalınmaz. İster Kutsal Kitaplara göre bakılsın, ister bilimsel çalışmalara göre bakılsın zulmün yok edici olduğu görülür.

Dolayısıyla İsrail, zulümlerine, katliamlarına, haksız ve hukuksuz uygulamalarına devam ettikçe, bir bakıma intihar ediyor, kendini yok ediyor, kendi sonunu hazırlıyor demektir.

 

16.05.2018