Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : info@sde.org.tr
Yeniden İnşa Halindeki Irak’ta Yatırım Fırsatları
Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi ve İş Konseyi tarafından “Yeniden İnşa Halindeki Irak’ta Yatırım ve İş Yapma Olanakları” / “İhtiyaç ve Fırsatlar” toplantısı düzenlendi. Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve Dışişleri Bakanlığı Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Yunus Demirer konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı SDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve İş Konseyi Başkanı Büyükelçi (E) Nüzhet Kandemir yönetti.
02 Şubat 2010 13:16

Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi ve İş Konseyi tarafından 09.01.2010 Cumartesi günü “Yeniden İnşa Halindeki Irak’ta Yatırım ve İş Yapma Olanakları” / “İhtiyaç ve Fırsatlar” toplantısı düzenlendi. T.C. Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve Dışişleri Bakanlığı Irak ile İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Yunus Demirer konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı SDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ekonomi ve İş Konseyi Başkanı Büyükelçi (E) Nüzhet Kandemir yönetti.

Yabancı büyükelçilik temsilcileri, emekli kuvvet komutanları, Irak’a yatırım yapan çok sayıda işadamı ve SDE personelinin da katıldığı toplantıya basın mensupları da ilgi gösterdi. Toplantıda işadamları Irak’a yatırımlar konusunda özellikle kendi alanları ile ilgili sorulara cevap aradılar.

Açılış konuşmasını SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay yaptı. Enstitü’nün faaliyetlerini anlatan Aktay, yurdun her köşesinden özel olarak gelen katılımcılara teşekkür ederek sözü, Ekonomi ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Osman Aksoy’a bıraktı. Aksoy, krizin ülke ekonomilerine etkisinden bahsederek, Türkiye’nin son dönemde komşuları ile ilişkilerini geliştirdiğine ve SDE’nin düzenlediği bu toplantının ekonomik yatırım olanaklarına katkı sağlamasını temenni ettiğini dile getirdi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi

Konu ile ilgili ilk olarak Genel Müdür Yardımcısı Yunus Demirer konuştu. Demirer, Irak’taki istikrarın Türkiye için önemine değinerek, Türkiye ile Irak arasında ‘Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ kurulduğunun altını çizdi. Bu konseyin kurulma amacının sadece siyasi ve güvenlik konularına eğilmek olmadığını, aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin ticari, ekonomik, enerji gibi boyutlarına da katkıda bulunduğunu belirtti.

Yunus Demirer,  Ben birkaç cümle ile Irak’taki siyasi durumu ve Irak-Türkiye İlişkilerinden bahsedeceğim. Irak açısından 2010 yılı ve daha sonraki birkaç yıl bu ülkenin geleceği açısından çok önemli olacaktır. 7 Martta yapılacak parlamento seçimlerinin neticesinde kurulacak yeni meclis ve hükümet Irak’taki siyasi süreci ve bu ülkenin bölgedeki önemi üzerinde büyük bir rol oynayacak. Irak’ta çözülmesi gereken ve çözüm bekleyen temel sorunlar hala önemini korumaktadır ve yeni kurulacak hükümet bu sorunları çözmek zorunda kalacak. Askıda duran temel meseleler arasında en önemlilerini saymak gerekirse; tartışmalı iç sınırlar ve özellikle Kerkük’ün nihai statüsü, gelirlerin paylaşımı ve hidro-karbon yasalarının kabulü, federalizmin uygulanması bağlamındaki yetki paylaşımının nasıl takip edileceği konusundaki anayasal değişiklikler olarak tanımlamak mümkündür. Özellikle Amerikan kuvvetlerinin Irak’tan çekilmeden önce 2010 yılından önce bu konuların çözümlenmesi ülkenin istikrara kavuşturulmasını sağlayacaktır. Amerika’nın Irak’tan çekilmeye başlaması Türkiye’nin Irak’taki gelişmeler açısından önemini de arttırmaktadır. Bu bağlamda Türkiye sırf bu önümüzdeki 1-2 yıl için değil ancak son yıllarda çok önemli çaba göstermektedir. Ülkemiz Irak’taki tüm etnik veya mezhepsel durumlarda yakın ama eşit mesafede durmaktadır. Hepsiyle yakın ilişkiler geliştirmektedir. Ve bunun neticesinde Irak’taki demokratikleşme, istikrar ve refah çabalarında aktif rol oynamaktadır. Fakat Türkiye’nin çabaları sadece bu siyasi gelişmeler bağlamında değil Irak’taki güvenlik, istikrar tümüyle bizi ve bölgeyi etkileyecek bir durumdadır. Bu bağlamda Türkiye bölgenin güvenliğini de tesis etmek saikiyle Türkiye ile Irak arasında Yüksek Düzeyli Stratejik işbirliği Konseyi oluşturulmuştur. Bu durum Irak’la olan ilişkilerimizi siyaset ve güvenlik konularının da dışına taşıyarak, enerji, ticaret, bayındırlık, çevre gibi geniş bir satıha taşımıştır. Burada amaç sadece iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi değildir, Irak’ın uluslararası topluma kazandırılması ve uluslararası ekonomiye entegre edilmesini de sağlamaktır.” 

Toplantıda Ekonomi ve İş Konseyi (EİK) Başkanı ve SDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kandemir, Büyükelçi Murat Özçelik’e şu soruyu yöneltti: “Türkiye’nin bölgede önemli bir aktör olma olgusu söylenmektedir. Bizim bu algılamamız Irak’ta nasıl değerlendiriliyor?”

“Iraklıların istemediği hiçbir şey yapmayacağız”

Büyükelçi Murat Özçelik, Irak’ın bir seçim süreci içinde olduğunu ifade ederek, bazı algılama eksikliklerine değindi. Özçelik, Irak’ın 2003 işgalinden sonra mahvolmuş bir ülke olarak görüldüğünü aslında böyle olmadığının altını çizdi. Türkiye’nin bölgede önemli güce sahip bir ülke olmasının bir sonucu olarak, yabancı ülkelerin temsilcilerinin Irak bağlamında Türkiye ile görüşme ihtiyacı duyduklarını kaydetti. “Iraklılar bizi bu bölgenin insanı olarak görüyor. Sayın Başbakan’ın söylediği gibi ‘Biz ne Sünnileri savunmaya ne de Kürtlere bir şey yapmaya geldik. Herkesi kucaklıyoruz ve Iraklıların istemediği hiçbir şey yapmayacağız. Sizin istediğiniz ölçüde size yardım etmeye geldik. Iraklıları vurmak için tek bir silah dahi getirmedik’ mesajını veriyoruz” şeklinde konuştu. Basra’ya THY uçuşlarının başlayacağı müjdesini veren Özçelik, Necef’e de ofis açmayı planladıklarını kaydederek işadamlarını Irak’a yatırım yapmaya davet etti.

Büyükelçi Özçelik, “Irak’ta çeşitli güvenlik sorunları var bunun yanı sıra önümüzde bir seçim süreci var. Bu seçim sürecinin etkileri olacak.  Biz bazı şeyleri yapmayı isterken Irak’tan nasıl görünüyoruz bunları yapabilecek imkânımız var mı gibi konulara biraz değinmek istiyorum. Öncelikle bir algıyı düzeltmekte fayda görüyorum. Irak’a baktığımızda genellikle şunu görüyoruz: ‘2003’te bir işgal geçirdi ve ülke mahvoldu. Dolayısıyla bundan sonra bu ülke çok şeye gebe, bu ülkedeki insanlar artık birlikte yaşayamayabilirler. Bu ülkenin geleceği Amerika’nın yaptıklarından sonra hala Türkiye’nin orda bir rol oynamasına el verecek mi?’ türünden bir sürü soru var. Ben size öncelikle şunu söylemek istiyorum. Hiçbir ülke için işgal iyi bir olay değil.  Irak’ın bugünkü durumuna baktığımızda öyle bir dönemden geçmiş ki bu ülke yani Saddam Hüseyin zamanında bir defa başlarını savaştan kaldıramamışlar. Halkın hissiyatını anlayabilmek halkın nelerden geçtiğini bilmek ve ne beklentileri olduğunu bilmek çok büyük önem taşıyor. Orada Türk özel sektörünün de, Türk insanının da önemi ortaya çıkıyor. Oradakiler bizi bu bölgenin insanı olarak görüyorlar. Bu bölgenin insanı sorunlarını anlayan ve de en önemlisi sayın başbakanımız özellikle stratejik işbirliği için o yüksek konseyi kurdu. Ve başbakanın verdiği ‘Ben bu ülkeye bakarken hepinizin değerlerine saygı gösteriyorum ve sizde bize böyle bakın’ mesajı çok önemlidir. Gelmek istediğim nokta şudur ki, Irak’tan baktıkları zaman bizi Müslüman bir ülke olarak görüyorlar ancak kendilerine yaklaşım bakımından laik yaklaştığımızı ifade ediyorlar. Yani belli bir grubu kollayacak şekilde değil ve onlar açısından en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir tek silahı dahi Irak’ın içerisine başka bir Iraklıyı öldürmek için sokmadığını çok iyi biliyorlar. Yani Türkiye ne zaman bir işe girdiyse mutlaka ve mutlaka pozitif bir şeyler yapmak için girmiştir.”

Büyükelçi Kandemir toplantının son bölümünde yurdun dört bir yanından gelen izleyicilerin sorularını aldı. Birçok konuğun ayakta izlemek zorunda kaldığı toplantıda Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı Başkanı Selahattin Yener konuşmacılara plaket sundu. Yaklaşık olarak iki saat süren toplantı kokteylle sona erdi. Katılımcılar toplantıdan duydukları memnuniyeti ifade ederek bu tür toplantıların devam etmesi talebinde bulundular.

SDE Ekonomi ve İş Konseyi Irak Ülke Raporunu görmek için TIKLAYINIZ..