Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : info@sde.org.tr
Özbekistan’la Karşılıklı İş İmkânları
“Gelişen Türkiye-Orta Asya Cumhuriyetleri İlişkileri Çerçevesinde Özbekistan’la Karşılıklı İş İmkânları” konulu toplantı, SDAV Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Yener ve SDE Başkanı Doç. Dr. Mehmet Seyfettin Erol'un açılış konuşmaları ile başladı.
02 Şubat 2010 13:06

SDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Konseyler Başkanı (E) Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in oturum başkanlığında yapılan toplantıda  Özbekistan’da yatırım olanakları ve karşılıklı iş imkânlarıı ele alındı.

Toplantıya konuşmacı olarak Büyükelçi Kadirov ve Müsteşar Hashimov’ un yanı sıra TİKA Eski Özbekistan Ülke Koordinatörü Dr. İhsan Çomak da katıldı.

Ayrıca Özbekistan’a yatırım yapmak isteyen Ekonomi ve İş Konseyi üyesi üst düzey seçkin iş adamlarının yanında da SDE Yönetim Kurulu ve Stratejik Düşünce Araştırma Vakfı (SDAV) Yönetim Kurulu Üyeleri de toplantıda bulundu. Çeşitli iş sektöründen davet edilen iş adamlarının toplantıya yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Büyükelçi Kadirov, Özbekistan’da çeşitli sektörlerde yabancı yatırımcıların bulunduğunu, gıdadan tekstile, otomotivden tarıma, petrolden inşaata, ağır sanayiden elektrik endüstrisine kadar her türlü iş imkânının var olduğu da vurguladı. 2008 verilerine göre, Özbekistan Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası (GSYİH) 26,2 milyar dolar iken, enflasyon oranı ise % 12,3 olduğu açıklandı. Özbekistan’da kişi başına düşen gelir ise 970 dolar. Dinleyicilerden birinin bir ülkeye yerleşmek için gerekli vize işlemlerinin zorluğundan ve karmaşıklığından bahsetmesi üzerine Kadirov, günümüzde Özbekistan vizesi almanın çok daha kolaylaştığını hatta web sitelerinden çevrimiçi olarak doğrudan başvuruların yapılabileceğini belirtti.

Büyükelçi Kadirov’un ardından Özbekistan’da yatırım ve iş imkânları konusunda yaptığı sunum ile Büyükelçilik Müsteşarı Hashimov da toplantının ilgi odağı oldu. Son konuşmacı olarak TİKA eski Özbekistan Ülke Koordinatörü Çomak da yaptığı konuşmada Özbekistan’ın yabancı yatırımlara açık olduğunu belirtti. Ayrıca kimi iş adamlarımız, büyükelçiye Özbekistan’dan Türkiye’ye gelen öğrenci sayısının önceki yıllara göre azlığından bahsedip daha çok öğrencinin ülkemizde eğitim görmesi dileğinde bulundu.  Toplantı sonunda katılımcılarımıza SDE tarafından bir kokteyl düzenlendi. Beraberinde misafirlerimize Özbekistan Büyükelçiliği’nden sürpriz olarak gönderilen Özbek pilavı da ikram edildi.

SDE Ekonomi ve İş Konseyi Özbekistan Ülke Raporunu görmek için TIKLAYINIZ..