Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : info@sde.org.tr
‘‘Ortadoğu’da Değişimin Tarihsel Arka Planı’’ Tartışıldı
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından ‘‘Ortadoğu’da Değişimin Tarihsel Arka Planı’’ konulu beyin fırtınası Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nden Ahmet Demirhan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak South Florida Üniversitesi’nden Hüseyin Yılmaz katılırken, SDE Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Prof. Dr. Birol Akgün, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin, SDE Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Erkin Ekrem ve Kaan Dilek toplantının tartışmacıları oldular.
04 Mayıs 2011 18:57

Toplantıda; Tunus, Mısır ve Libya’da yaşanan gelişmelerin başka hangi bölge ülkelerini doğrudan etkileyeceği, İran’ın da Ortadoğu’da esen değişim rüzgârlarından etkilenip etkilenmeyeceği, Yemen’in tekrar ikiye bölünüp bölünmeyeceği, Lübnan’da iktidar boşluğunun nasıl doldurulacağı, Suriye’nin bu dalgaları nasıl atlatacağı, Ürdün’de sessiz ve derinden gelen muhalefet seslerinin nasıl yankı bulacağı, İsrail’in tüm bu bölgesel gelişmelerden nasıl etkileneceği, ABD’nin Ortadoğu politikalarının nasıl yeniden şekilleneceği, Libya, Mısır ve Tunus’ta nasıl bir geleceğin inşa edileceği gibi konular üzerinde duruldu. 

Beyin fırtınası toplantısı South Florida Üniversitesi’nden Hüseyin Yılmaz’ın sunumu ile başladı. Ortadoğu sorunsalının tarihsel arka planı üzerinde duran Yılmaz, Ortadoğu’nun her zaman öncelikle “sorun” çağrıştırdığını belirterek bu kapsamda Ortadoğu’nun coğrafi ve kültürel bir bütünlük değil, “sorunun” coğrafyası olduğunu kaydetti. Yılmaz, Ortadoğu’yu temsil eden müşterek bir kurumun olmadığının altını çizerken bu coğrafyanın sürekli yeniden kurgulandığını, çıkarlara göre sınırlarının yeniden belirlendiğini ifade etti.
 
Dönemsel olarak çok sayıda Ortadoğu haritasının çizildiğini belirten Yılmaz, eski dönemlerde dünyanın merkezinin neresi olduğu sorusunun da sıkça sorulduğunu, bu soruya Müslümanların Bağdat, Kudüs, Mekke-Medine cevaplarını verdiklerini buna karşılık Hıristiyanların dünyanın merkezi olarak Kudüs’ü gördüklerini kaydetti. 
 
Yılmaz sunumunda Müslüman ve Hıristiyanların yaptıkları haritalardan yola çıkarak farklı algılar üzerinde durdu. Eski dönemlerde Müslümanların “kıta” bazlı değil “iklim” bazlı olarak haritaları çizdiklerini ve bu çerçevede dünyayı 7 iklime böldüklerini açıkladı.
 
Toplantı tartışmacıların Yılmaz’a yönelttikleri sorular ile devam etti.