Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : info@sde.org.tr
“Komşularla ‘Sıfır Sorun’ Politikasında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” Çalıştayı
Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde 29 Eylül 2012’de “Komşularla ‘Sıfır Sorun’ Politikasında Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayın moderatörlüğünü SDE Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Prof. Dr. Birol Akgün yaptı. Toplantıya SDE uzmanları olan Prof. Dr. Muhsin Kar, Doç. Dr. Ahmet Uysal, Doç. Dr. Murat Erdoğan ve Zeynep Songülen İnanç katıldı.Akgün konuşmasına Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan “Komşularla Sıfır Sorun Politikamız” başlığı altında belirtilen sıfır sorun politikasını özetleyerek başladı.
29 Eylül 2012 14:55

Akgün aynı zamanda sıfır sorun politikasının neden ilgi gördüğünü şu şekilde açıkladı; “Türkiye’de statükoculuk, batıcılık ve güvenlik öncelikli politika öncelikliydi. Ama sıfır sorun politikası ile birlikte Türkiye siyasi ve ekonomik ilişkilerini yeniden şekillendirdi. Üstelik bunu sadece batı ile değil, çevresindeki tüm ülkeler ile yaptı. Sıfır sorun politikası aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası alanda kimliğini tanımlamasında da etki oldu.” 

Çalıştayda genel olarak sıfır sorun nedir, sıfır sorun neden tartışılmaya başlandı, sıfır sorun politikası zorluk üretiyorsa, bunun yerine nasıl bir politika geliştirilmeli konuları ele alındı.